Życie alergików jest niestety dość trudne chociażby z uwagi na to, iż wystarczy obecność kota, aby zaczęły się koszmarne dolegliwości, do których należy zaliczyć łzawienie oczu, kaszel, kichanie, katar i inne. Mimo to tak naprawdę i ta grupa ludzi może zdecydować się na zakup kota. Wystarczy tylko wybrać tego odpowiedniego.

W dzisiejszych czasach alergia na kota to nic szczególnego, można by rzec standard wśród problemów zdrowotnych, jakie miewa człowiek. Nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące temu problemowi sprawiają, iż alergicy wystrzegają się kotów, nie tylko rezygnując z hodowli tego zwierzaka, ale też unikając kotów w sąsiedztwie, rodzinie i w miejscach publicznych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie koty uczulają, a z niektórymi nawet alergicy mogą funkcjonować normalnie, ciesząc się tym sympatycznym zwierzakiem w swoim domu.
Wśród kotów odpowiednich dla alergików jest kot syjamski, balijski, devon reks oraz sfinks. To rasy kotów, które produkują mniej alergenów. Dzięki temu nawet alergik może przebywać w obecności któregokolwiek z kotów, nie odczuwając jakichkolwiek dolegliwości. Warto wiedzieć, że samce produkują zdecydowanie więcej wydzieliny, która jest alergizująca niż samice. Ponadto to niekastrowane samce wydzielają największe ilości alergenów. Co bardzo ciekawe, ciemne koty tworzą więcej alergenów niż koty jasne. Podobnie małe kotki produkują mniej alergenów niż koty będące już w dorosłym wieku. Także kupując kota warto również sugerować się danymi ciekawostkami, gdyż mogą być pomocne w wyborze odpowiedniego kota dla alergika. Trzeba mieć tylko w świadomości fakt, że mały kot kiedyś urośnie, więc sugerowanie się tylko tym kryterium, w przyszłości nie objawi się pozytywnymi efektami.
Nawet jeżeli komuś towarzyszy zapalenie błon śluzowych nosa, atopowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek, albo występuje świąd czy pokrzywka, tak naprawdę wcale nie musi oznaczać, że dana osoba jest uczulona na kota. Mogą to być objawy owszem uczulenia, ale na zupełnie inne rzeczy. Dlatego w takiej sytuacji należy udać się do specjalisty, aby wykonać stosowne badanie, zwane często testami alergicznymi.