American Curl

Kot American Curl to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie pierwszy kot tej rasy pojawił się w 1981 roku. To właśnie wtedy na amerykańskich przedmieściach zauważono kotkę o specyficznie wywiniętych uszach, co może być znakiem rozpoznawczym dla kota tej rasy.

Amerykański Curl - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Amerykański Curl – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Kot American Curl zalicza się do rasy kotów półdługowłosych. Posiada dość smukłe ciało i zarazem proporcjonalną budowę ciała. Kot ten może ważyć w granicach 5 kilogramów. Futro danego kota jest delikatne i miękkie w dotyku. Podszerstek jest z kolei cienki. Głowa kota tej rasy przybiera kształt ściętego stożka. Oczy wyglądają niczym migdały – są dość duże i zarazem szeroko rozstawione. Uszy są delikatnie zagięte do tyłu. Jego ogon jest tej samej długości co jego ciało.

American Curl to kot dość wymagający, który lubi przebywać w towarzystwie człowieka. Co za tym idzie, przepada za pieszczotami typu głaskanie czy przesiadywanie na kolanach. Zdarza mu się coś napsocić , czasem zepsuć. Należy do kotów aktywnych, które są w stałym ruchu, a także uwielbiają zabawę między innymi z dziećmi, bo dzieci w żadnym wypadku mu nie przeszkadzają. To kot bardziej łagodny niż agresywny. Jest inteligentny i bardzo przywiązuje się do człowieka. Może także przebywać z innymi zwierzętami.

Amerykański Curl nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy regularnie czyścić mu uszy, uważając na to, aby nie uszkodzić chrząstki. Z uwagi na długość sierści zabiegi pielęgnacje nie są szczególnie trudne, a jego futro nie plącze się, ani tym bardziej nie filcuje. Kot ten oczekuje regularnego czesania, na przykład kilka razy w tygodniu lub zależnie od potrzeby. Zaleca się również kąpiele raz w miesiącu. W ofercie sklepów zoologicznych są rozmaite kosmetyki, które wspomagają skuteczne pielęgnowanie futra, tak by uzyskać efekt połysku i lśnienia. Pielęgnacja kota tej rasy wymaga również przycinania pazurów. To kot, który nie cierpi na wrodzone schorzenia. Cieszy się raczej dobrym zdrowiem i nie jest podatny na jakiekolwiek choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *