Amerykański ryś

Amerykański Ryś to kot z wyglądu przypominający miniaturowego i w dodatku dzikiego rysia. Pojawił się w latach 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Praktycznie sama jego nazwa wskazuje na pochodzenie tego zwierzaka. Kot ten powstał na mocy wielu krzyżówek, a mianowicie na skutek połączenia kota norweskiego leśnego i maine coon. W celu uzyskania tej rasy łączono również japońskie koty bobtail, aby uzyskać na przykład tak specyficzny ogon.

amerykanski rys

Amerykański Ryś to kot duży i silny. Jest zdecydowanie większy od popularnych kotów domowych. To masywne i zarazem muskularne zwierzę, które ma dość prostokątny kształt ciała. Jego krótki ogon nie sięga poza kolano tylnych kończyn. Głowa jest średniej wielkości, wyglądem przypomina klin. Uszy ma duże, szerokie u nasady i do tego szeroko rozstawione. Zakończone są specyficznymi pędzelkami. Ma długie kończyny. Futro może występować w dwóch wzorach, a mianowicie: lamparci i tawny. Jak nie trudno się domyślić, kot ten na całej powierzchni swojego futra ma charakterystyczne cętki.

Amerykański Ryś choć na pozór wydaje się kotem o poważnym wyglądzie, w rzeczywistości okazuje się zwierzakiem o zrównoważonym temperamencie. Jako aktywny kot, uwielbia spędzać czas na zewnątrz. To kot, który lubi i potrafi łowić. Kiedy musi, może nawet wskoczyć do wody, aby tylko złapać swoją ofiarę. Umiejętnościami w zakresie polowań może wykazać się nawet w czasie zamieci śnieżnych. To odporny kot, który wykazuje się również niezwykle idealnym słuchem. Mimo wszystko, jest to kot wrażliwy i uczuciowy. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, dlatego też lubi spędzać czas ze swoim opiekunem. Chętnie bawi się z innymi członkami rodziny. To ogólnie kot towarzyski, który nie lubi się nudzić.

Amerykański Ryś tak jak wszystkie inne koty, ma swoje wymagania. Oczekuje przede wszystkim przestrzeni. Chce doskonalić swoje zdolności fizyczne, a do tego potrzebuje stosownych warunków. Dlatego kot ten najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem. Kot ten nie może przebywać w samotności. Musi raczej przebywać w towarzystwie ludzi. Idealnym właścicielem dla kota tej rasy będzie przede wszystkim uczuciowa osoba.

Amerykański Ryś to kot, który cieszy się całkiem dobrym zdrowiem. Jest odporny. Oczywiście trzeba pamiętać o badaniach profilaktycznych. Ważne jest również, aby kot ten był poddawany stosownym szczepieniom.

Pielęgnowanie kota Amerykański Ryś jest jest wcale kłopotliwe. Trzeba go regularnie wyczesywać. Poza tym należy czyścić uszy, przycinać pazury. Odpowiednie odżywianie go również wpłynie na jego atrakcyjny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *