Białaczka u kota

Białaczką koty zarażają się od innych kotów na przykład poprzez wzajemne lizanie się, bądź czyszczenie. Również wspólna miska kotów może być sposobem przekazania choroby. Chora ciężarna kotka bez problemu może zarazić małego kociaka będącego jeszcze w jej wnętrzu. Najbardziej podatne na zarażenie białaczką są koty, które nie ukończyły jeszcze 16 tygodnia życia. Im kot starszy, tym bardziej odporny jest na ten wirus.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Choroba jaką jest białaczka u kota, może doprowadzić do zdecydowanego osłabienia organizmu kota, zaburzeń krzepliwości krwi, zaburzeń układu rozrodczego, a także zapalenia stawów i wywołania chorób układu nerwowego. Skutki występowania tej choroby u kotów są dość ciężkie i mogą prowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu.

W początkowej fazie choroby, a mianowicie w okresie najbliższych kilki lat od zarażenia, tak naprawdę objawy nie są widoczne. Tak naprawdę praktycznie nic nie wskazuje na to, że kot jest na cokolwiek chory. Kiedy kot wydaje się zdrowy, ma z reguły styczność z innymi kotami i bez problemu wówczas je zaraża. Dlatego białaczka u tych zwierzaków jest czymś naprawdę kłopotliwym. Pierwsze objawy obrazujące obecność wirusa pojawiają się poniżej 7 roku życia kota. Objawy jakie wówczas występują tak naprawdę mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Dlatego często są lekceważone. Aby dowiedzieć się całej prawy o dolegliwościach kota, należy udać się do specjalisty.

Weterynarz z reguły w celu sprawdzenia, czy w organizmie kota jest dany wirus, przeprowadza stosowny test. To on ma wykazać, czy kot jest chory na białaczkę, czy też nie. Test tego typu nazywany jest testem ELISA. O dokładnym przebiegu badania bez problemu poinformuje lekarz, jeżeli tylko opiekun będzie tym zainteresowany. Odczyt wyników jest dość trudny. Zdarzają się czasem fałszywe wyniki dodatnie i fałszywe wyniki ujemne. Z tego też powodu czasem trzeba wykonać taki test po raz drugi.

Chory na białaczkę kot wymaga stosownej opieki. Należy przygotować mu odpowiednią dietę, chronić kota przed stresem, zapewnić mu spokojne i wygodne miejsce do odpoczynku. Trzeba pamiętać, że z daną chorobą kot może żyć jeszcze lata. Dlatego trzeba się nim odpowiednio zaopiekować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *