Biegunka u kota

Biegunka występująca u kota to nie tylko problem dla jego opiekuna, ale też duży dyskomfort i złe samopoczucie dla samego zwierza. To oznacza, że opiekun musi mu jak najszybciej i najlepiej jak tylko potrafi pomóc. Sam kot w takiej sytuacji sobie nie poradzi, a długo trwająca biegunka może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i nie tylko do trwałej utraty zdrowia, ale też życia. Problem tylko polega na tym, że nie wszyscy hodowcy kotów wiedzą co w takich sytuacjach powinni zrobić, a także jak powinni się zachować.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Każdy właściciel tego czworonoga powinien wiedzieć, że biegunka u kota może być objawem występowania różnych chorób. Czasem jest to tylko zatrucie, niekiedy może oznaczać robaki, albo inne, bardziej lub mniej poważne dolegliwości. Koty reagują w ten sposób na krowie mleko, albo na zmianę karmy. Leczenie antybiotykami, bądź innymi lekami również może prowadzić do biegunki. Podrażnienie jelita, nowotwory, infekcje wirusowe czy alergie pokarmowe to również przyczyny występowania biegunki. Podobnie jak zjedzenie nieświeżego pokarmu. Wygląda więc na to, że i sam opiekun nieświadomie może przyczynić się do tego przykrego dla obu stron stanu.

Bez względu na stopień zaawansowania biegunki, a także czas jej trwania, opiekun powinien wybrać się z kotem do weterynarza, aby nie doprowadzić do gorszej sytuacji, a w razie potrzeby jak najszybciej podjąć stosowne leczenie, w celu wyeliminowania przyczyny. Leczenie kota na własną rękę, domowymi sposobami, albo tymi pozyskanymi z internetu to zachowanie, które w tym przypadku zdecydowanie odpada.

Weterynarze w takich sytuacjach zalecają przeważnie stosowanie odpowiedniej diety, wykonują jakieś bardziej szczegółowe badania, czasem przepisują leki, a niekiedy po prostu wskazują opiekunom jak mają się danym kotem zajmować. Biegunka może być błahą sprawą, ale też poważnym problemem, dość trudnym do wyeliminowania. W związku z czym konsultacja ze specjalistą jest tu nie tyle wskazana co wręcz konieczna. To również szansa na sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia kota, co wyjdzie zwierzakowi tylko na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *