Chausie

Chausie to połączenie kota domowego z kotem znanym jako Jungle Cat. Pierwsze koty tej rasy pojawiły się na świecie w latach 60 i 70. Co prawda kot ten jeszcze nie jest do końca popularną rasą w Polsce, ale mimo to dość szybko zdobywa zafascynowanie wśród hodowców.

Chausie - źródło obrazka Wikipedia
Chausie – źródło obrazka Wikipedia

Chausie to kot, który swym wyglądem przypomina pumę i w zasadzie można zauważyć przynajmniej niektóre podobieństwa pomiędzy tymi zwierzakami. Jeżeli chodzi o wygląd kota tej rasy, trzeba zaznaczyć, iż jest to dość duży kot. W zasadzie wydaje się nawet dwa razy większy od kota tomowego. Ma całkiem wysokie i zarazem smukłe ciało. Posiada dużą głowę i równie duże uszy, które niekiedy zakończone są specyficznymi pędzelkami na końcach. Jego sierść jest krótka i gęsta, przylega do ciała. Występują trzy różne rodzaje umaszczenia, a mianowicie są czarne, złociste oraz srebrzyste.

Kot Chausie jest wyjątkowo aktywy, a także odważny. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Należy do kotów towarzyskich. Jest również niezwykle inteligentny, dlatego bez problemu uczy się różnych sztuczek, a także nabywa umiejętność otwierania szafek. To kot, który lubi być zawsze i wszędzie tam, gdzie tylko coś się dzieje. Warto zapewnić mu jak najwięcej różnych zajęć, aby się nie nudził. Ogólnie lubi towarzystwo człowieka. To kot, który lubi się bawić. Raczej nie powinno się wypuszczać go samego na zewnątrz, ponieważ może już nie wrócić. Należy podkreślić, że kot ten nie nadaje się dla osób, które stale przebywają poza domem. To zwierzę, które w czasie nudy i pod nieobecność opiekuna czy innych domowników, potrafi nieźle napsocić, niszcząc wszystko dookoła. Raczej nie poleca się tego kota rodzinom, w których są małe dzieci. Chausie to kot, który nie tylko ma dziki wygląd, ale też zamiłowanie do biegania, polowań i skoków.

Kot Chausie potrzebuje stosownej przestrzeni. Zapewne chętnie zamieszkałby w domu z ogrodem. Warto na zewnątrz umieścić różne zabawki, tak by kot ten mógł bawić się i szaleć. Pielęgnacja nie jest trudna i czasochłonna, bo kot ten wymaga wyłącznie wyczesania raz w tygodniu, sprawdzenia uszu i przycięcia pazurów. To podstawowe i jedyne czynności jakie należy wykonać w ramach zabiegów pielęgnacyjnych.

Chausie to kot, który nadaje się dla osób dysponujących doświadczeniem w hodowli zwierząt. Kot ten potrzebuje diety bogatej w wysokiej jakości składniki. Nie zaleca się podawania mu produktów roślinnych. W ofercie sklepów znajdują się rozmaite karmy, pełnowartościowe i najwyższej jakości, które będą doskonałym pokarmem dla kota tej rasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *