Ciąża u kota

Kotka w ciągu roku jest gotowa do zapłodnienia od 2 do 4 razy. Jej gotowość objawia się specyficznym zachowaniem, a mianowicie chodzi tu o ocieranie się o różne przedmioty, miauczenie czy zadzieranie ogona. Tym sposobem chce zwrócić uwagę kota. Do zapłodnienia może dojść w okresie 10 dni od rozpoczęcia rui. Ciąża w przypadku kotek trwa blisko 9 tygodni.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

W początkowej fazie trudno jest stwierdzić czy kotka jest rzeczywiście w ciąży. W okresie pierwszych czterech tygodni jest bardziej senna i nieustannie wyleguje się w swoich ulubionych miejscach. W tym czasie również upomina się o pieszczoty i głaskanie. Dopiero po tym okresie pojawiają się pierwsze objawy. Jej sutki nabrzmiewają i przybierają różowy kolor. W piątym tygodniu kotka ma już zaokrąglony brzuch. Trzy ostatnie tygodnie ciąży to czas, w którym płód zaczyna się na dobre rozwijać. Na tydzień, albo nawet już na dwa tygodnie przed porodem, kotka przygotowuje sobie gniazdo wykotowe, w czym warto jej pomóc.

Trzeba mieć w świadomości fakt, że ciąża u kota to jednocześnie wyzwanie dla opiekuna. Kotka nie może przecież pozostać z tym całkiem sama. Należy się nią odpowiednio zająć. Kotka w tym czasie może normalnie biegać, skakać i poruszać się jak dotychczas, ale nie powinno się jej zbyt mocno uciskać przy braniu na ręce. Kotki nie można przekarmić i trzeba mieć to na uwadze. Dieta powinna być pełnowartościowa. Można podawać jej chociażby gotową karmę dla kotek w ciąży. Przed podaniem kotce jakichkolwiek leków, należy to skonsultować z weterynarzem.

Wielu hodowców kotek posługując się słowami ciąża kota chce dotrzeć do cennych wskazówek i informacji na temat tego, jak zachowuje się kotka tuż przed porodem, bo to bardzo ważne, aby spodziewać się kiedy kotka zacznie rodzić. Otóż wówczas jest bardziej niespokojna, często zagląda do przygotowanego już gniazda, traci apetyt. Tak naprawdę pierwszym takim znakiem że to już czas, są wydzielające się z pochwy wody płodowe. Bólom może towarzyszyć uciążliwe miauczenie. Kotka może szukać miejsca w mieszkaniu, w którym nikt jej nie będzie przeszkadzał, albo będzie z kolei lgnąć do swojego opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *