Cukrzyca u kota

Cukrzyca to choroba niebezpieczna zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Jeżeli kot na nią zachoruje, tak naprawdę tylko duże zaangażowanie ze strony opiekuna może go uratować i przedłużyć mu życie. Jest to przede wszystkim choroba przewlekła, niebezpieczna dla kociego organizmu oraz nieuleczalna.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Podstawowe objawy cukrzycy u kota to przede wszystkim wzmożone pragnienie i wydalanie moczu. Poza tym kot może szybko utracić masę ciała, pomimo wzmożonego apetytu. Wówczas zanikają mięśnie grzbietu. Okrywa włosowa kota jest tłusta. Jeżeli właściciel kota zauważa takie objawy u swojego zwierzaka, powinien udać się do specjalisty.

Jak nie trudno się domyślić cukrzyca u kota wymaga specjalistycznego leczenia. Przede wszystkim w takich sytuacjach zaleca się podawanie kotu insuliny. Poza tym jest jeszcze stosowna terapia zalecana przez lekarza. Ważna jest tu odpowiednia dieta. Opiekun musi ustalić stałe godziny, w których kot będzie zjadał posiłek. Musi to również współgrać z dawkowaniem insuliny. Karma podawana kotu powinna być bogata w wartości energetyczne, a także białko i węglowodany. Karma nie może być ani miękka, ani też wilgotna. Jeżeli chodzi o bardziej otyłe koty, ich dieta powinna być mniej kaloryczna. Z kolei koty chude, muszą zjadać porcje bardziej kaloryczne. Na pewno nie można doprowadzić do głodówki. Więcej porad na temat diety i postępowania w przypadku kotów chorych na cukrzycę udzieli lekarz, dokładnie poznając konkretny przypadek.

Nie można zapominać, że mogą być różne formy cukrzycy, a mianowicie insulinozależna typu 1, insulinozależna typu 2 oraz wtórna. Każda wymaga innego leczenia. Dlatego najpierw trzeba ustalić typ cukrzycy, stan kota, a dopiero później określić profil leczenia. Jedno jest pewne, opiekun w tym przypadku musi uzbroić się w cierpliwość i wykazać dużym zaangażowaniem. Od tego będzie zależał stan kota, jego samopoczucie i wygląd. Podjęcie leczenia chorego na cukrzycę kota jest bardzo odpowiedzialne. Ważne jest, aby w odpowiednich porach podawać stosowne dawki insuliny. Pomyłki w tym przypadku mogą nieć poważne konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *