Devon rex

Kot devon rex pochodzi z Anglii, gdzie narodził się w 1960 roku. Powszechnie uważa się, iż jest to kot o dziwnym, niecodziennym wręcz wyglądzie. Koty tej rasy są kotami bardzo towarzyskimi, chętnie przebywają też w obecności dzieci.

Devon rex - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Devon rex – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Devon rex to jedna z ras, którą uważa się za najbardziej rozpoznawalną wśród pozostałych kotów. Uwagę przyciąga przede wszystkim sam wygląd. Kot tej rasy jest szczupły, a jego ciało pokryte jest bardzo delikatnym w dotyku futrem. Choć z jednej strony jest drobne, to jednak bardzo mocne i muskularne. Dlatego też kot ten waży więcej niż może się wydawać. W porównaniu do głowy, ma bardzo duże uszy, które są dość głęboko osadzone, a oczy szeroko rozstawione. Głowa przybiera postać klina. Ogon tego kota jest delikatnie owłosiony, cienki i zarazem dość ostro zakończony. Kot ten nie ma jednolitego umaszczenia, ponieważ może być ono jednolite, jak też łaciate.

Kot devon rex wyróżnia się nie tylko szczególnym wyglądem, ale też psim charakterem, co u kotów jest raczej rzadko spotykane. Podobnie jak psy, merdają ogonem w momencie, kiedy są wesołe. Uwielbiają towarzyszyć swojemu opiekunowi, dlatego też z wielkim utęsknieniem wyczekują go pod jego nieobecność. Wystarczy poświęcić trochę czasu na tresurę i naukę swojego kota, aby tym sposobem nauczyć go spacerowania na smyczy czy nawet aportowania. Kot devon rex to przede wszystkim kot energiczny, bardzo wesoły, a także odważny.

Koty devon rex są bezproblemowe w hodowli. Mają dość skąpe futro, a to sprawia, że praktycznie w ogóle nie linieją. Z tego też względu nie wymagają nieustającego czesania. Zwykłe czesanie można zastąpić na przykład przecieraniem jedwabną szmatką. Zapewne wystarczyłoby nawet zwykłe głaskanie. W przypadku tej rasy trzeba z kolei więcej uwagi poświęcić uszom i oczom. Uszy są duże, a przez to wymagają regularnego czyszczenia. Z kolei oczy pozbawione są rzęs, a przez to właściciel tego zwierzaka musi je przemywać wodą, ale tylko i wyłącznie przegotowaną i ciepłą. Można to robić też przy zastosowaniu specjalnych preparatów. Kot devon rex lubi czasem kąpiele, a niekiedy ich po prostu potrzebuje. Dlatego należy w tym celu użyć specjalnych, wysokiej jakości szamponów. Takie specyfiki dostępne są w punktach sprzedaży jak sklepy zoologiczne. Kot devon rex nie jest podatny na wszelkie choroby, wykazuje się raczej dużą odpornością, jednak mimo to należy uważać, by go nie przechłodzić. Nie przepada za chłodem, ani tym bardziej za wilgocią. Jest to kot w stu procentach domowy, dlatego też należy trzymać go wyłącznie w pomieszczeniach mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *