Kastracja kota

Profesjonalna kastracja kota to zabieg, który ma przede wszystkim na celu zmniejszenie populacji kotów, a w nieco węższym spojrzeniu, zaprzestanie rozmnażania się konkretnego kota. Jest to zabieg, który koncentruje się na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych. Można to uczynić zarówno w przypadku kotki jak i kocura.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w momencie, kiedy kot jest młody. Im młodszy tym lepiej, ponieważ lepiej znosi przebieg zabiegu, a i dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności, które wiążą się z kotem, który zabiegowi nie został poddany. W pełni sprawny kot znaczy teren swoim moczem, co może zapewnić nieprzyjemny zapach. Oczywiście jest możliwość przeprowadzenia kastracji w starszym, dorosłym wieku kota, ale może to mieć miejsce, kiedy stan zdrowia na to pozwala. Zabieg odbywa się pod narkozą. Im starszy kot tym trudniej jest ten zabieg właśnie z tego względu wykonać.

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że sterylizacja kota jest poważnym zabiegiem i nie powinien wykonywać go ktoś niekompetentny. W związku z tym należy wybrać profesjonalną lecznicę. W profesjonalnych gabinetach dla zwierząt są kompetentni lekarze, a przy tym pracuje też personel pomocniczy, dzięki czemu takie zabiegi przebiegają sprawnie i bezkonfliktowo.

Zabieg sterylizacji nie powinien mieć miejsca z dnia na dzień, to znaczy bez stosownego przygotowania. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować kota. Ważne jest tu na przykład stosowne szczepienie i odrobaczenie kota. Przed operacją na około 12 godzin przed, należy odstawić kota od jedzenia. Na 4 godziny przed należy zaprzestać podawanie mu wody.

Po wykonaniu zabiegu, kot musi być poddany stałej opiece. Nadal musi mieć dietę, a oprócz tego należy pilnować go, by nie lizał ran. To może wywołać komplikacje i opóźnić gojenie się ich. Z kotem po wykonaniu zabiegu za jakiś czas trzeba zgłosić się na kontrolę do weterynarza.

Kastracja w tym przypadku to szereg zalet, szczególnie dla właściciela, który nie chce wychowywać młodych kotków. Zabieg prowadzi do bezpłodności, wyklucza cieczkę u kotek, a także sprawia, że kocury nie znaczą terenu. Poza tym koty po kastracji nie mają w zwyczaju uciekać z domu, są łagodniejsze wobec opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *