Katar u kota

Okres, w którym nie trudno o przeziębienie, to również trudny czas dla zwierząt. Jak się okazuje, nawet koty mogą mieć katar, który objawia się wyciekiem wydzieliny z nosa. To zupełnie normalne tak jak normalne jest u ludzi. Wystarczy więc tylko stosownie zająć się danym kociakiem, aby wyeliminować tę dolegliwość i zapewnić dobre samopoczucie.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Wirusy i bakterie jakich nie brak w kocim otoczeniu wywołują u niego infekcje oczu oraz górnych dróg oddechowych. Oczywiście dolegliwość nie jest śmiertelna, ale może przyczyniać się do osłabienia organizmu i wielu innych problemów zdrowotnych. W związku z tym ważne jest, aby rozpocząć stosowne leczenie, które może być dość długotrwałe, ale na szczęście skuteczne.

Kiedy pojawia się katar u kota, zwierzak ten ma takie objawy jak zaropiałe oczy, kichanie, wyciek z nosa, a także osłabienie. Wszystko to można zaobserwować gołym okiem. To wówczas znak, że trzeba udać się z kotem do specjalisty. Im szybciej, tym oczywiście są większe szanse szybkiego powrotu do zdrowia.

Chcąc wyleczyć kota z kataru należy zapewnić mu ciepłe schronienie. Poza tym trzeba zastosować odpowiednie krople do oczu. Krople z reguły aplikuje się kilka razy dziennie, ale o tym wspomni już weterynarz. Czasem wskazane są również antybiotyki. Do tego dochodzą środki przeciwzapalne. Niekiedy lekarz zaleca stymulatory odporności. Na ogół leczenie wymaga systematyczności, cierpliwości i przede wszystkim przestrzegania zaleceń specjalisty.

Niestety trzeba mieć w świadomości fakt, że czasem kot, który zachorował na tę dolegliwość tak naprawdę już do końca życia będzie po części nosicielem tych zarazków i wirusów. Przez to będzie podatny na chorobę. Katar może po prostu powracać. To będzie wciąż wymagało większej uwagi opiekuna i zastosowania odpowiedniego leczenia. Kot zwyczajnie będzie mniej odporny i nawet niepozorny przeciąg może wówczas przyczynić się do rychłego rozwoju choroby. W związku z tym trzeba dbać o swojego czworonoga, aby nie w żaden sposób nie nabawił się tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *