Khao Manee

Khao Manee to bardzo słabo znany w Polsce kot, który pochodzi z Tajlandii. Już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niezwykle sympatycznego kota, o niezwykle czarującym spojrzeniu. To kot, który ma bardzo miękkie i zarazem połyskujące futro.

Khao Manee - obrazek znaleziony na WikiMedia.org
Khao Manee – obrazek znaleziony na WikiMedia.org

Kot Khao Manee jest praktycznie biały. Jego sierść jest krótka i zarazem gładka. Ciało kota tej rasy jest średniej wielkości. To kot umięśniony, który ma średniej wielkości uszy, krótkie nogi i podobnej długości ogon. Z reguły samce są odrobinę większe niż samice. Oczy u kota tej rasy mogą występować w różnych kolorach. Niektóre koty mogą być częściowo głuche, a wśród nich są również i całkiem pozbawione słuchu.

Kot Khao Manee jest zwierzakiem o niezwykle towarzyskim usposobieniu. Wyróżnia się bardzo dużą życzliwością wobec ludzi. Może być doskonałym towarzyszem dla osób samotnych, jak również dla osób starszych, a nawet dla rodzin z dziećmi. To bardzo inteligentny kot, dlatego zarówno zabawa z nim jak i samo przebywanie jest czystą przyjemnością. Khao Manee jest aktywnym kotem, który potrzebuje uwagi i czasu ze strony swojego opiekuna. Chce wzbudzać zainteresowanie w swoim otoczeniu. Khao Manee potrafi obdarzyć wielkim uczuciem i miłością swojego opiekuna. Zapewne chce, aby opiekun obdarzał go tym samym. To kot, który może pełnić funkcję wiernego i oddanego przyjaciela. Nie jest kłopotliwym kotem, należy raczej do spokojnych zwierzaków. Charakter tego kota zapewne przyczyni się do spopularyzowania tej wyjątkowej rasy.

Sierść kota Khao Manee powinna być szczotkowana raz na kilka dni. W okresie linienia trzeba robić to zdecydowanie częściej. Trzeba sprawdzać i czyścić uszy. Należy też przycinać pazury. Ogólnie nie jest to jakoś szczególnie wymagający kot. Raz na kilka dni kot ten powinien również wychodzić na zewnątrz. Kot ten jest bardzo wrażliwy. To oznacza, że kiedy zostanie porzucony, może nabawić się depresji, a to niekiedy prowadzi nawet do śmierci. Khao Manee z reguły cieszy się zdrowiem. Jest odporny, może żyć około kilkunastu lat. Niekiedy u kota tej rasy zdarzają się problemy ze słuchem, które wynikają na skutek zaburzeń genetycznych. Aby kot ten czuł się dobrze, trzeba zadbać o stosowne szczepienia, a także regularne odrobaczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *