Kot abisyński jest średniej wielkości kotem o dobrze umięśnionej budowie ciała i eleganckiej postawie. To pełen gracji kot, który waży wbrew pozorom od 2,5 do 5 kg. Kot abisyński jest kolejną, jedną z najstarszych ras. Często można dotrzeć do informacji, że kot ten pochodzi z Abisynii, ale są to informacje nieudowodnione, dlatego też nie można jednoznacznie wskazać tego regionu za miejsce pochodzenia. Hodowlę tej rasy rozpoczęto wraz z początkiem XIX wieku. Wówczas to w Wielkiej Brytanii pojawili się protoplaści tej rasy. Kot abisyński po raz pierwszy w Polsce pojawił się w 1994 roku, kiedy to przywieziono go ze Szwecji.

Kot abisyński ma krótką sierść z niedużą ilością podszerstka. Ogon ma długi i szeroki, ale jedynie u nasady. Zwęża się ku górze i ma ostre zakończenie. Głowa kota tej rasy jest mała, a na niej znajdują się duże, szeroko osadzone uszy. Oczy z kolei są duże i przybierają kształt migdałów. Kot abisyński występuje w czterech odmianach kolorystycznych, a mianowicie: dziko umaszczony, sorrel, niebieski i beżowo-płowy.
Kot abisyński należy do kotów towarzyskich, a to może oznaczać tylko jedno, że lubi przebywać w towarzystwie człowieka, a nawet z innymi zwierzętami. Dogada się zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. Jest lekki, bardzo sprytny, a co za tym idzie, niezwykle ruchliwy. Kot ten jest bardzo ciekawski, a przez to można go łatwo namówić na różne zabawy. Można nauczyć go aportować przedmioty. Lubi bawić się piłeczkami i podobnymi zabawkami przeznaczonymi dla kotów. Zdarza mu się stąpać krok za krokiem przy swoim towarzyszu, aby móc obserwować co robi i co robią inni. Ciekawostką na pewno będzie tu to, że kot abisyński głównie z uwagi na swój łagodny charakter w krajach skandynawskich wykorzystywany jest do celów felinoterapii zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Kot ten jest bardzo opiekuńczy, dlatego też kotki tej rasy są świetnymi matkami.
Sierść kota abisyńskiego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy, jeżeli właściciel takiego zwierzaka wyczesze ją i to tylko raz w tygodniu. W ten sposób usuwa się martwe włosy. Sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów odbywa się podobnie jak w przypadku każdej innej rasy, co jest w zasadzie zabiegiem zupełnie standardowym.