Kot angora

Kot turecki angora to rasa, która pojawiła się w Europie Zachodniej w drugiej połowie XX wieku. Wywodzi się z Turcji. Nazwa pochodzi od nazwy stolicy kraju, na którą wówczas mówiono Agora. Początkowo kota tej rasy na tamtejszych terenach traktowano zwyczajnego „dachowca”.

Kot turecka angora - źródło obrazka Wikipedia.org
Kot turecka angora – źródło obrazka Wikipedia.org

Kot angora to zwierzak średniej wielkości. Kot, który ma smukłą i zarazem elegancką sylwetkę. Może ważyć do 5 kilogramów, a więc naprawdę nie należy do największych kotów. Standardowo trójkątna głowa, oczy w kształcie migdałów, a do tego duże, szerokie u podstawy uszy, dość szpiczasto zakończone. Wewnątrz małżowiny usznej wyrastają kępki włosów. Tułów tego zwierzaka jest długi i smukły, a jego całe ciało sprawia wrażenie gibkiego i bardzo wiotkiego. Kończyny ma długie, a także muskularne. Jego stopy z kolei są małe i owalne. Ogon wydaje się długi, porośnięty jest sierścią. Kot turecka angora kiedy jest odpowiednio pielęgnowany i dobrze odżywiany, zyskuje lśniącą i jedwabistą sierść. W niektórych miejscach wydaje się ona nieco dłuższa.

Kot turecka angora jest kotem o dużym temperamencie. To kot przede wszystkim wesoły i żywiołowy. Rozpierają go duże pokłady energii. Porusza się z elegancją, ma całkiem miłe usposobienie. Jest dość psotny i ciekawski, chętnie się bawi. Lubi odkrywać nowe rzeczy. Dlatego bez trudu spostrzeże to co nowego pojawi się w mieszkaniu. Chce być w centrum uwagi, chce wzbudzić zainteresowanie. Może zdarzyć się, że jakiś osobnik tej rasy będzie bardzo ostrożny wobec osób których nie zna, ale na ogół są to koty bardzo towarzyskie i otwarte na nowe znajomości. Lubi skakać i wspinać się, znosi towarzystwo kotów i psów. Jest raczej kotem wygodnym.

Kot turecka angora nie sprawia trudności w pielęgnacji. Jak każdy kot potrzebuje regularnego wyczesywania. Warto podkreślić, że jego sierść pozbawiona jest podszerstka. Z tego też powodu nie ulega kołtunieniu, ani tym bardziej filcowaniu się. Czyszczenie uszu jest standardowym zabiegiem. Opiekun tego zwierzaka musi też regularnie przycinać pazury. Każdy, kto zdecyduje się na kota tej rasy, musi wiedzieć, że zwierzak ten niezbyt dobrze znosi wszelkie zmiany temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *