Kot bengalski

Kot bengalski powstał na mocy skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. W ten sposób uzyskano kota domowego, który swym przepięknym wyglądem przypomina lamparta. Jest duży i silny. Ma dobrze zbudowane ciało, umięśnione. Waży w granicach od 5,5 do 9 kg. Raczej nie sprawia wrażenia ociężałego zwierzaka, ma całkiem eleganckie ruchy.

Kot bengalski - źródło obrazka Pixabay.com
Kot bengalski – źródło obrazka Pixabay.com

Kot bengalski jest przede wszystkim doskonałym kotem dla osób, które chcą mieć oryginalnego zwierzaka. Jego rozmiary w zasadzie nie odbiegają od standardu, ale jeżeli chodzi o wygląd samego futra, wywiera ogromne wrażenie.

Kot bengalski ma wydłużone ciało, a jego sylwetka jest sprężysta. Głowa przybiera kształt trójkąta, którego kąty są nieco zaokrąglone. Gdyby tak przyrównać ją do reszty ciała, wydaje się dość szeroka i jednak mała. Oczy ma duże i owalne, a przy tym szeroko osadzone. Jego uszy są duże. Są wysoko osadzone, u nasady szerokie i zwężane ku górze. Do tego jeszcze delikatnie pochylone do przodu. Ogon kota bengalskiego jest długi i mocny, posiada zaokrąglenie na końcu. Futro tego kota jest charakterystyczne w jego wyglądzie. Sierść jest raczej krótka i bardzo gęsta, a przy tym delikatna w dotyku. Futro może występować w różnej kolorystyce. Można spotkać kota bengalskiego w odcieniach beżu, żółtego i pomarańczowego. Futerko pokryte jest łatkami w kolorze czarnym, albo też ciemno-brązowym.

Mówi się, że kot bengalski jest bardzo żywy i aktywny. W dodatku lubi wydobywać z siebie różne dźwięki. Czasem jest to miauczenie, mruczenie, niekiedy jeszcze inne odgłosy. Kot tej rasy należy do kotów niezwykle inteligentnych co oznacza, że można nauczyć go rozmaitych sztuczek. Przy odrobinie zaangażowania w tresurę tego zwierzaka, można nauczyć go chociażby otwierania drzwi, co może wydawać się niemożliwe. Koty te pozwalają wyprowadzać się na smyczy. Dzięki temu można bezpiecznie wychodzić z nimi na spacer. Kot bengalski przywiązuje się do swojego właściciela i lubi towarzyszyć mu praktycznie na każdym kroku. Niektórzy hodowcy kotów tej rasy uważają, że swoim zachowaniem przypominają psy. Trudno się temu dziwić, przy bliższym poznaniu bengala. W końcu aportuje, przychodzi na zawołanie, a nawet wita swojego opiekuna po jego powrocie do domu. Nie umknie uwadze również to, że koty bengalskie są bardzo wesołe i odważne. Do obcych podchodzą z dystansem. Kot tej rasy nie boi się wody. Zdarza mu się nawet w niej kąpać i to z wielką radością. Osoby, które mają styczność z kotami tej rasy zapewne są zdania, iż koty bengalskie są bardzo łagodne. Odpowiednio wychowane od maleńkości nie mają w sobie ani cienia agresji. Lubią się bawić. Wszystko wskazuje na to, że nadają się przede wszystkim dla osób aktywnych, lubiących ruch i zabawę, a przy tym dla osób, które mogą sporo dziennego czasu poświecić swojemu zwierzakowi.

Ze względu na krótką sierść, kot bengalski nie ma szczególnych oczekiwań w zakresie pielęgnacji. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać futro, a odpowiednie odżywianie wpłynie na efekt lśniącej sierści. Poza tym należy regularnie sprawdzać jego uszy i przycinać pazury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *