Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski długowłosy jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Cieszy się coraz większą popularnością. Uznawany jest za pięknego kota, który wyróżnia się dość majestatycznym wyglądem. Pomimo wszystko jest bardzo cichy i spokojny. Nawet nie wykazują się dużą skocznością, dzięki czemu nie ma szans na to, by zobaczyć go gdzieś wysoko na półce czy szafce.

Brytyjskie koty - źródło obrazka Pixabay.com
Brytyjskie koty – źródło obrazka Pixabay.com

Kot brytyjski długowłosy to całkiem duży kot, który może ważyć maksymalnie 8 kilogramów. Cechą charakterystyczną dla kota tej rasy jest jego szczególnie puszyste futro. Posiada półdługą sierść. Jego ogon jest równie puszysty. Ma duże łapy, szeroki tułów i do tego jeszcze okrągłą głowę. Tym sposobem sprawia wrażenie masywnego kota. Kot brytyjski długowłosy ma różne umaszczenie, a to oznacza, że może być ono zarówno niebieskie, liliowe, jak też rude, czarne, czy brązowe i białe.

Koty brytyjskie długowłose charakteryzują się raczej spokojnym usposobieniem. W związku z tym jest łagodny i zrównoważony. Poza tym jest przede wszystkim rodzinny i opanowany. To towarzyski kot, który lubi towarzystwo. Jest inteligentny i zarazem bardzo pewny siebie, a do tego jeszcze ciekawski. Owszem, lubi swojego opiekuna i chętnie przebywa w jego towarzystwie, ale to jeszcze nie oznacza, że będzie przesiadywał mu na kolanach, czy prosił o noszenie na rękach. To kot, który lubi często spać.

Co do pielęgnacji kota tej rasy w zasadzie nie trzeba zbyt wiele. Kot brytyjski długowłosy oczekuje regularnego czesania. Wystarczy w zasadzie raz, góra dwa razy w tygodniu. Okres linienia to czas, kiedy potrzebuje częstszego wyczesywania. Przycinanie pazurów oraz sprawdzanie uszu jest również obowiązkiem każdego opiekuna.

Kot brytyjski długowłosy z uwagi na charakter i upodobania co do przyziemnego życia, nadaje się przede wszystkim dla osób, które cenią sobie porządek. Dzięki temu nie stanowi kłopotu, nie bałagani i nie niszczy mebli. Jest kotem spokojnym, dla ludzi którzy wśród zwierząt szukają po prostu sympatycznego, ale nienachalnego towarzysza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *