Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy wywodzi się od kotów domowych, które zamieszkują Wielką Brytanię. To duży i zarazem silny kot, który posiada dobrze umięśnioną budowę ciała. To muskularny kot, który waży w granicach od 4 do 8 kg. Należy do największych kotów krótkowłosych.

Brytyjski kot - źródło obrazka Pixabay.com
Brytyjski kot – źródło obrazka Pixabay.com

Kot brytyjski krótkowłosy jak sama nazwa wskazuje ma krótką sierść, gęstą i zarazem bardzo miękką w dotyku. Kolorystyka kota tej rasy jest różna. Występują koty jednokolorowe, dwukolorowe i trójkolorowe. Łącznie jest około 150 różnych odmian barwnych. Kot ten ma dość krótkie nogi, dlatego wydaje się gruby. Na krótkiej szyi ma osadzoną dużą głowę. Uszy kota są szeroko rozstawione, a ich końcówki z kolei są delikatnie zaokrąglone. Oczy ma dość duże i występują w różnych kolorach, a mianowicie są pomarańczowe, niebieskie, złociste, zielone i turkusowe.

Kot brytyjski krótkowłosy jest bardzo łagodny i zrównoważony. Wyróżnia się wysoką inteligencją. Jest bardzo towarzyski i zarazem cichy jak na kota tej wielkości. Szczególnie przywiązuje się do właściciela, dlatego też pod jego nieobecność wyczekuje go z wielkim utęsknieniem. To kot, który lubi ciszę i spokój. Może godzinami patrzeć przez okno, albo zwyczajnie obserwować rodzinę, która się nim opiekuje. Chętnie również wygrzewa się na słońcu. Nie wymaga wyprowadzania na powietrze. Dobrze znosi towarzystwo innych zwierząt.

Pomimo, iż jest to kot brytyjski krótkowłosy, wymaga praktycznie codziennego szczotkowania, choć jeżeli mieszka w domowych warunkach, w zasadzie wystarczy to robić raz w tygodniu. Do tego zamiaru trzeba używać gęstego grzebienia, aby tym sposobem wyczesać martwą sierść. Na podstawę pielęgnacji kota tej rasy składa się również regularne przycinanie pazurów oraz kontrola uszu i zębów. Ważne jest również, aby dbać o odpowiednie żywienie. Musi ono zawierać przede wszystkim podstawowe składniki, jak i przede wszystkim witaminy oraz mikroelementy. Obecnie w sklepach można dostać gotowe suche karmy, które bez problemu spełniają wymagania. Kot brytyjski krótkowłosy musi mieć stały dostęp do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *