Kot burmilla

Kot burmilla pojawiła się w 1981 roku. Powstała na mocy połączenia rasy burmaskiej i kota perskiego szynszylowego. Z uwagi na to, iż okazał się całkiem ciekawym kotem, wielu hodowców od kiedy tylko pojawił się ten zwierzak, zainteresowało się nim. Kota tej rasy należy zaliczyć do kotów azjatyckich. Często nazywa się go również azjatyckim cieniowanym.

Kot burmilla - źródło obrazka Wikipedia.org
Kot burmilla – źródło obrazka Wikipedia.org

Burmilla to średniej wielkości zwierzę, które może ważyć do 7 kilogramów. Posiada umięśnione ciało, ma lekko spłaszczoną głowę. Tylne kończyny są krótsze od przednich. Jego uszy są delikatnie zaokrąglone, szeroko rozstawione. Ogon ma średnią długość, posiada zaokrąglenie na końcu, jest prosty. Jego głowę zdobią duże, o migdałowym kształcie oczy. Kot burmilla posiada półdługie, przylegające do ciała włosy.

Kot burmilla to zwierze energiczne z charakterem. Lubi kiedy otoczenie zwraca na niego uwagę. Przepada za pieszczotami i zabawą, dlatego też domaga się tego od osób, z którymi mieszka. Poza tym, że lubią przesiadywać na kolanach swojego opiekuna, zdarza im się również po nim wspinać. Uwielbia skakać i sprytnie przechadzać się po mieszkaniu z miejsca na miejsce. Zdarza mu się nawet wspinać po firankach, czy skakać na meble. Z tego względu należy zadbać o odpowiednie zabawki, a doskonałą będzie wysoki drapak. Z uwagi na to, że kot ten bez problemu się wspina, trzeba uważać, aby nie wydostał się z mieszkania przez balkon, czy też nie wyszedł poza ogrodzenie.

Może i kot burmilla ma swój charakter, ale mimo to nadaje się praktycznie dla każdego, bez jakichkolwiek wyjątków. Oczywiście dla osób, które większość czasu spędzają w domu. Trzeba tylko liczyć się z tym, że będzie bardzo przywiązany do właściciela. Nadaje się dla osób, dla których nie będzie przeszkadzała jego ponadprzeciętna żywiołowość.

Pielęgnacja kota tej rasy musi odbywać się na zasadzie regularnego czesania co dwa, góra trzy dni. Posiada bardzo gęste futro, a to oznacza, że całkiem intensywnie linieje. Z tego powodu trzeba dbać o jego sierść bardziej niż w przypadku innych kotów. W związku z tym na pewno nie będzie nadawał się dla alergików z uwagi na to, iż mocno linieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *