Kot cejloński

Kot cejloński to rasa kota, która pochodzi z wyspy Cejlon. Dlatego też zapewne kot ten ma taką, a nie inną nazwę. Krążą różne opowieści na temat pochodzenia, a mianowicie jedne teorie mówią o tym iż kot ten jest rasą całkowicie naturalną, inne zaś snuja przekonanie, że rasę tę uzyskano na mocy skrzyżowania różnych zwierzaków. Jedno jest jednak pewne, kota tej rasy odkryto w 1984 roku.

Obrazek znaleziony na besosdegato.com
Obrazek znaleziony na besosdegato.com

Kot cejloński jest wyjątkowym zwierzakiem, który ma po kilka prążków na włosach. Posiada oznakowania tabby zarówno na głowie, kończynach jak również na szyi oraz na ogonie. To kot, który ma dość dzikie umaszczenie co oznacza, że może mieć coś wspólnego z abisyńczykami, a może nawet z kotami burmskimi. Kot cejloński jest średniej wielkości zwierzakiem, o dość muskularnej i zarazem krępej sylwetce. Szkielet tego kota na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem delikatny, a jego nogi są cienkie porównując do całej reszty sylwetki. Ogon ma krótki i jednocześnie gruby u nasady. Oczy przybierają kształt dużych migdałów, które występują w kolorze żółtym, a niekiedy zielonym. Futro kota cejlońskiego jest jedwabiste i krótkie. Prążki na włosach mają odcień czarnego, niebieskiego, rudego, a także kremowego. Kolor zasadniczy futra tego zwierzaka może być różny i odnosi się do odcieni złocistego, piaskowego czy matowego beżu. Należy również nadmienić, iż górna część futra jest zdecydowanie ciemniejsza od sierści na brzuchu. Wzór jaki można łatwo zauważyć w części szyi, sprawia wrażenie naszyjnika.

Kot cejloński to zwierzę, które nie tylko wygląda na przesympatycznego kota, ale takim jest w rzeczywistości. To delikatny i bardzo miły kot, który ma całkiem zrównoważony charakter. Jest kotem poruszającym się z gracją, o bardzo eleganckim wyglądzie. Kot cejloński lubi towarzystwo człowieka, a także innych zwierząt. Na pewno nie będzie stanowił zagrożenia dla dzieci. Lubi przebywać w obecności swojego opiekuna. To kot bardzo aktywny, uwielbia przede wszystkim wspinaczki. Z tego powodu można go spotkać na przykład na meblach, ale by tego nie musiał robić, wystarczy kupić mu specjalny, wysoki drapak. Będzie nim zachwycony.

Kot cejloński jest kotem krótkowłosym, a to oznacza tylko jedno – pielęgnacja jest łatwa. Wyczesywanie raz w tygodniu, przycinanie pazurów, sprawdzanie uszu. Nic więcej nie potrzeba, a jak bardzo opiekun zaangażuje się w pielęgnację tego zwierzaka, to już sprawa indywidualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *