Kot doński sfinks

Kot doński sfinks jest bardzo rzadko spotykaną rasą kota, który po raz pierwszy pojawił się w 1987 roku, a dokładnie w mieście Rostów położonym nad Donem. To kot o charakterystycznym wyglądzie i jeszcze bardziej wyjątkowym charakterze.

Kot Doński Sfinks - obrazek znaleziony na tapetus.pl
Kot Doński Sfinks – obrazek znaleziony na Tapetus.pl

Kot Sfinks doński jest raczej średniej wielkości. Ma muskularną budowę ciała, jest elegancki i porusza się z gracją. Wyróżnia się dość charakterystycznym wyglądem z uwagi na to, iż jest kompletnie nagi, a więc nie ma sierści jak inne koty. Kot ten charakteryzuje się mocnym kośćcem i sporą ilością zmarszczek jakimi jest pokryty. Kot Sfinks doński ma wysoko postawione uszy, co również jest znakiem rozpoznawczym. Uszy te są delikatnie przezroczyste co można zauważyć spoglądając pod światło. Rasa ta występuje w różnych odmianach barwnych. Co prawda koty tej rasy przychodzą na świat z delikatnym owłosieniu, ale zanika ono jeszcze przed osiągnięciem roku. Kot Sfinks doński od innych ras wyróżnia się między innymi tym, iż ma podwyższoną temperaturę ciała.

Kot Sfinks doński to zwierzę wyjątkowo spokojne, bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i jednocześnie niezwykle przywiązujące się do swojego opiekuna. Jest kotem bardzo wesołym i łagodnym. Nie należy do kotów agresywnych. Z przyjemnością przesiaduje na kolanach swojego opiekuna, choć trzeba przyznać, że nie przepada za zbyt intensywnymi pieszczotami. Należy raczej do kotów o zrównoważonym charakterze i umiarkowanym temperamencie. To kot który ciekawy jest świata, chciałby być wszędzie i zawsze. Nie ma problemu z przebywaniem w towarzystwie innych kotów.

Kot Sfinks doński jest różnie postrzegany i opiniowany przez ludzi. Często jest krytykowany za brak owłosienia. Niestety mięciutkiego futerka nie posiada, ale za to jest kotem wyjątkowym. I to przeważa i decyduje o wyborze tego właśnie zwierzaka.

Kot Sfinks doński nie jest trudny w pielęgnacji. Opieka nie sprawia problemów. To jeden z nielicznych kotów, który nie wymaga regularnego czesania, gdyż pozbawiony jest sierści. Trzeba tylko mieć na uwadze fakt, iż jest to kot narażony na poparzenia słoneczne. Dlatego też należy chronić go przed słońcem, stosować kremy z filtrem UV. Jego nagą skórę trzeba również raz na jakiś czas przemyć ścierką nawilżoną wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *