Kot egipski mau

Egipski mau to zwierzę domowe pochodzące najprawdopodobniej z Egiptu. Rasę tę można zaliczyć do jednych z niewielu, które mają zupełnie naturalne cętki, także na skórze.

Egipski mau - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Egipski mau – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Kot egipski mau swoim wyglądem, a w zasadzie budową ciała przypomina kota abisyńskiego. To średniej wielkości kot, który jest całkiem dobrze umięśniony. Jego tylne łapy są odrobinę dłuższe od przednich. W miejscu pomiędzy kolanem a bokiem przebiega w pewnym sensie pas luźnej skóry. Ten charakterystyczny element sprawia, że swoją budową przypomina wręcz geparda. Ma klinowatą głowę, średniej wielkości uszy, a do tego duże oczy w kształcie migdałów. Jego futro mocno przylega do ciała, jest bardzo przyjemne i delikatne w dotyku. Ponieważ futro niezbyt chroni ciało kota tej rasy przed chłodem, zaleca się, aby kot ten przebywał w ciepłych pomieszczeniach. Można spotkać kota egipskiego mau w trzech podstawowych kolorach: brązowy, srebrny i dymny. Futro tego kota bez względu na kolor, zdobią pojedyncze plamki na tułowiu, pierścienie na ogonie i łapach. Na czole zaś znajduje się oznakowanie przybierające postać litery M.

Kot egipski mau jest bardzo energiczny i zawsze chętny do zabawy. Należy do kotów całkiem odważnych. Z przyjemnością żyją w towarzystwie człowieka, uwielbiają, kiedy otoczenie skupia na nich całą swoją uwagę. Przywiązują się jednak do wybranych osób, a wobec innych, tym bardziej innych kotów, bywają nawet dość agresywne. Kot egipski mau potrafi aportować. Cechą charakterystyczną dla jego zachowania jest dość energiczne machanie ogonem.

Co prawda futro kota egipskiego mau jest krótkie i wydaje się proste w pielęgnacji czy utrzymaniu czystości, może wydawać się też że nie wymaga częstego szczotkowania, ale tak naprawdę tylko regularne czesanie może zapewnić mu ładny, zdrowy wygląd. Kot egipski mau lubi sporo jeść, dlatego trzeba kontrolować jego miskę, aby zbyt dużo nie przytył. To koty, które raczej nie chorują, ale nie powinno się nadużywać tej cechy, by mimo wszystko nie zaszkodzić swojemu zwierzakowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *