Kot egzotyczny

Kot egzotyczny to rasa, którą uzyskano na mocy skrzyżowania kota amerykańskiego krótkowłosego z przepięknym i pełnym uroku kotem perskim. Kot ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pierwsze próbny nad wychowaniem tego zwierzaka podejmowano w latach 20. XX wieku, ale w rzeczywistości plan ten powiódł się dopiero w latach 60.

Egzotyczny kot - zdjęcie znalezione na Wikipedia.org
Egzotyczny kot – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Kota egzotycznego powinno się zaliczyć do kotów średniej wielkości. Posiada on dość masywne ciało, krępą sylwetkę i jednocześnie masywny kościec. Ma okrągłą głowę, którą zdobią okrągłe, duże i szeroko rozstawione oczy. To tu znajdują się również małe i nisko osadzone uszy. Ich wnętrze porośnięte jest drobnymi kępkami włosów. Kot egzotyczny posiada średniej długości ogon, który jest zaokrąglony na końcu i przede wszystkim solidnie owłosiony. Futro tego zwierzaka jest bardzo miękkie i gęste. Sierść ta wydaje się nieco dłuższa niż u kotów krótkowłosych. Kot egzotyczny może występować w różnych barwach, jakie tylko zarezerwowane zostały dla kotów. Można spotkać koty egzotyczne jednobarwne, szylkretowe, pręgowane, łaciate i inne.

Kot egzotyczny ma zrównoważony temperament. Wyróżnia się raczej spokojnym usposobieniem. Zgodnie ze swą naturą jest bardzo łagodny i niezwykle wesoły. Uwielbia zabawy, a także bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, co może być dla niektórych dość kłopotliwe. Kot egzotyczny jest towarzyski, kocha pieszczoty. Może być doskonałym przyjacielem nie tylko dla osoby dorosłej, ale też dla dzieci. Wobec nich, jak i zresztą wobec wszystkich ludzi nigdy nie są agresywne. Dlatego szczególnie dzieci mogą czuć się przy nich bezpiecznie. Nie wykazują złości również wobec innych zwierząt, zarówno kotów jak i psów.

Nadają się dla osób, które mają czas na to, aby poświęcić im większość dnia. Lubią kiedy zwraca się na nie uwagę. Chcą towarzyszyć swojemu opiekunowi, nie przepadają za rozłąką z nim. Tylko solidnie wypieszczone będą szczęśliwe.

Kot egzotyczny nie ma długiej sierści, dlatego w zasadzie wystarczy, jeżeli solidnie wyszczotkuje się go raz w tygodniu. Z uwagi na to, że może mieć głowę równie płaską jak kot perski, może doskwierać mu zbyt intensywne łzawienie oczu. Z uwagi na to trzeba je przemywać. Ponadto nie można zapomnieć o obcinaniu pazurów. Do tego dochodzi również konieczność sprawdzania uszu. Nie ma nic przeciwko, aby wykąpać kota egzotycznego, ale trzeba pamiętać o tym, aby go następnie solidnie wysuszyć, ponieważ koty te łatwo ulegają przeziębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *