Kot Havana Brown

Kot Havana Brown to wydaje się dość oryginalna, a z drugiej strony mało znana w Polsce rasa kota, który jest tak elegancki i towarzyski. To kot o bardzo ciekawej osobowości. Jest kotem bardzo sympatycznym, który posiada niezwykle szerokie zdolności fizyczne. Wyróżnia się wysoką inteligencją.

Havana Brown - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Havana Brown – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Havana Brown jest w pełni brązowy, co oznacza, że praktycznie każda część jego ciała jest tego koloru. Brązowa jest sierść, nos, opuszki palców, a nawet same wąsy są tej barwy. Wyjątek stanowią oczy, które mają odcień zieleni. To kot średniej wielkości, muskularny, który ma krótkie owłosienie. Włosy te są gładkie i pozbawione podszerstka. Głowa tego kota wydaje się zdecydowanie dłuższa niż szersza. Uszy kota tej rasy są duże i prosto ustawione. Ich czubki są nieco zaokrąglone. Oczy wyglądem przypominają dwa kształtne migdały. Ogon jest dość długi.

Kot Havana Brown jest towarzyski oraz inteligentny. Nie można jednak zapominać o tym, iż jest jednocześnie czułym i wrażliwym kotem. Cechuje się empatią, jest zwierzakiem, który silnie potrzebuje obecności człowieka. Lubi pieszczoty, ale mimo to nie narzuca się człowiekowi. Kot Havana Brown przyzwyczaja się do różnych zmian i sytuacji, dlatego też opieka nad tym kotem nie wymaga szczególnego wysiłku. Kot ten jest otwarty i wesoły. To zwierzak, który uwielbia zabawę. Bez problemu i w krótkim czasie uczy się nowych sztuczek i innych czynności. Jest ciekawski, bo z wielką przyjemnością odkrywają nowe zakamarki mieszkania. Z uwagi na swoje rozmiary, kot ten może swobodnie ukryć się w różnych miejscach. Kot Havana Brown jest wyrozumiały i bardzo mądry, a to oznacza, że jest bezpieczny dla dzieci. Co prawda chętnie się z nimi bawi, ale najlepiej będzie dogadywał się ze starszymi dziećmi. To ogólnie niewymagający kot, dlatego nadaje się zarówno dla początkujących hodowców, jak też dla osób, które mają doświadczenie w hodowli zwierząt.

Kot Havana Brown nie cierpi na jakiekolwiek poważne choroby zdrowotne. Niekiedy, ale naprawdę bardzo rzadko zdarza się, że kot ten ma problemy z oddychaniem, ale mimo to nie prowadzą do jakichkolwiek poważnych konsekwencji jak chociażby śmierć czy jakieś powikłania. Kot Havana Brown będzie szczęśliwy, jeżeli jego opiekun będzie zaspokajał go emocjonalnie. Nie lubi samotności, potrzebuje bliskości ze strony człowieka. Nie ma problemu z przebywaniem w mieszkaniu, ale chętnie wyjdzie również na zewnątrz. Idealnym właścicielem dla kota tej rasy jest hodowca, który w ciągu dnia może bez problemu znaleźć chwilę na opiekę nad tym zwierzakiem.

Kot Havana Brown ma krótką sierść, dlatego też nie wymaga szczególnej pielęgnacji, to znaczy że wystarczy jedynie wyczesywać je raz w tygodniu. W ramach pielęgnacji, hodowca musi przycinać pazury, a także regularnie sprawdzać uszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *