Kot japoński bobtail

Kot japoński bobtail to rasa kota o charakterystycznym wyglądzie ze względu na sam ogon, który jest wyjątkowo krótki. Koty tej rasy od lat występują w Japonii. Uważa się, że to one przynoszą szczęści domowi i domownikom.

Kot Bobtail Japoński - obrazek znaleziony na dinoanimals.pl
Kot Bobtail Japoński – obrazek znaleziony na dinoanimals.pl

Kot japoński bobtail ma smukłą sylwetkę i zarazem dość umięśnione ciało. Jego waga mieści się w granicach od 2,5 do 4 kilogramów. Szczególną uwagę przyciąga bardzo krótki ogon, który maksymalnie sięga 10 centymetrów. Powodem jest tu zmniejszona długość kości. Ogon ten z reguły jest skręcony, a przez to że jest owłosiony, może przypominać pompon. Głowa kota tej rasy jest delikatnie podłużna i trójkątna. To na niej znajdują się duże uszy, a jej zdobienie stanowią skośne oczy w kolorze zależnym od samego ubarwienia futra. Nogi tego kota są długie i zarazem szczupłe, zakończone owalnymi łapkami. Futro tego kota nie posiada podszerstka, dzięki czemu jest całkiem przyjemne w dotyku. Występują koty tej rasy jednobarwne, dwubarwne, a nawet trzy kolorowe.

Kot japoński bobtail jest spokojnym kotem, aczkolwiek towarzyskim. Uwielbia obecność człowieka. Posiada całkiem przyjemną osobowość, dlatego też i człowiek lubi z nim przebywać. Nie ma w zwyczaju biegać czy skakać, albo też wdrapywać się na przykład po meblach. Lubi zaś zabawy z opiekunem. Jest mu wierny, chce stale z nim przebywać, darzy go ogromnym uczuciem. Koty tej rasy są bardzo ciekawskie. Często domagają się pieszczot i poświęcenia uwagi. Na ogół nie lubią przebywać w samotności. Bardzo tęsknią za swoim opiekunem, dlatego też nie powinno się zostawiać ich na zbyt długo samych. Jakimś rozwiązaniem na ten kłopot może być zakup jeszcze jednego kota lub psa, tak po prostu do towarzystwa.

Chyba wszystkie koty nie sprawiają trudności w zakresie pielęgnacji, a przynajmniej większość ras. Jedną z nich jest właśnie kot japoński bobtail. Nie ma szczególnych wymagań. Sierść nie wymaga codziennego czesania, wystarczy raz w tygodniu. W tym samym czasie powinno się dokonywać przeglądu uszu oraz ich czyszczenia. Są dość duże, stąd te wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *