Kot jawajski

Kot jawajski to rasa, która pojawiła się na świecie na skutek skrzyżowania zarówno kota balijskiego i krótkowłosego kota orientalnego. Gdyby tak dokładnie przyjrzeć się temu zwierzakowi, można zauważyć, że z wyglądu nieco przypomina kota balijskiego. Ma nieco bardziej jednolitą barwę sierści. Powszechnie uważa się, że jest to przodek kota balijskiego, dlatego też jego nazwa wywodzi się od wyspy sąsiadującej z Bali, czyli Jawy. Stąd właśnie jawajski.

Kot jawajski - obrazek z www.petinsurance.com
Kot jawajski – obrazek z www.petinsurance.com

Kot jawajski jest dobrze umięśniony i waży w granicach od 2,5 do 5 kg. Ma półdługą sierść, jedwabistą, pozbawioną podszerstka. Po bokach tułowia, na brzuchu, a także na ogonie sierść jest nieco dłuższa. Kota tej rasy można spotkać w różnorodnych kolorach. Należy tu wymienić między innymi takie kolory jak czarny, brązowy, niebieski czy liliowy. Koty pasiaste z reguły tuż nad oczami mają oznakowanie przybierające postać litery M. Kocięta przeważnie mają rysunek na sierści, ale tylko w młodym wieku, gdyż w późniejszym okresie sierść kota tej rasy ujednolica się. Głowa kota jawajskiego jest trójkątna. Kot ten ma duże uszy i zielone oczy w kształcie wszystkim znanych migdałów. Nogi są dość długie, a łapki małe i zarazem okrągłe. Ogon jest cienki i długi.

Koty jawajskie swoim zachowaniem i sposobem bycia przypominają swoich przodków. Są pełne energii, uwielbiają bawić się, a nawet polować. Są nie tylko ciekawe świata, ale jednocześnie bardzo inteligentne, więc dobrze zapamiętują komendy. Można je dzięki temu tresować.

Koty jawajskie mogą żyć nawet kilkanaście lat. Niestety jednak bywają chorowite. Oznacza to, że cierpią na choroby siatkówki i nerwu ocznego. Niekiedy dolegliwości te prowadzą wręcz do ślepoty. Poza tym cierpią na amyloidozę, co może przełożyć się na długość życia.

Idealnym właścicielem dla kota jawajskiego jest w zasadzie każdy, kto jest wrażliwy i gotowy podołać wyzwaniom związanym z potrzebami emocjonalnymi kotów tej rasy i z zabawami, które koty te uwielbiają. Koty jawajskie będą bardzo dobrze czuły się zarówno w mieszkaniu osoby samotnej, jak i w domu pełnym dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *