Kot kurylski bobtail

Kot Kurylski Bobtail pochodzi z Wysp Kurylskich. Legendy głoszą, że kot tej rasy jest wynikiem połączenia kota domowego z Japońskim Bobtailem. Niektórzy przypuszczają, że krótki ogon jaki posiada jest efektem działania zupełnie innych genów. W konsekwencji uznano, że kot Kurylski Bobtail różni się od rasy japońskiej, a jego sylwetka zdecydowanie bardziej przypomina kota syberyjskiego.

Kot kurylski bobtail - zdjęcie znalezione na Pixabay.com
Kot kurylski bobtail – zdjęcie znalezione na Pixabay.com

Kot Kurylski Bobtail to średniej wielkości zwierzę. Jest raczej dobrze zbudowany, ma muskularną sylwetkę i charakterystyczny, bo krótki ogon. Ma dużą, trapezowatą głowę o delikatnych zaokrągleniach. Jego oczy są okrągłe i szeroko rozstawione. Uszy ma średniej wielkości, są szerokie u nasady i zakończone delikatnymi zaokrągleniami, dość szeroko osadzone. Nogi tego kota są średniej długości, o silnym, mocnym kośćcu, zakończone średniej wielkości łapkami. Ogon jest stosunkowo krótki, może sięgać maksymalnie 8 centymetrów. Sierść tego osobnika jest bardzo gęsta i delikatna w dotyku. Nieco dłuższe włosy pokrywają ciało tego kota w tylnej oraz spodniej części.

Kot Kurylski Bobtail od zawsze był traktowany jako kot domowy i być może właśnie dlatego jest tak bardzo przyjacielski. To oznacza, że przywiązuje się do ludzi i lubi być w ich towarzystwie. Przepada za pieszczotami, głaskaniem i wylegiwaniem się na kolanach swojego opiekuna. Nie mają problemu z przebywaniem w towarzystwie innych zwierząt. Kot Kurylski Bobtail jest bardzo aktywny, inteligentny i skoczny. Bardzo lubi zabawy, stąd też może być hodowany w domu, w którym mieszkają dzieci.

Kot Kurylski Bobtail jest doskonałym łowcą. Jednak mimo to sprawdzi się również w roli towarzysza. Kot ten jest raczej odporny na popularne typowo kocie choroby. Zaliczyć go można do wytrzymałych kotów. Warto jednak pamiętać, aby zaszczepić kota i odrobaczyć go. Dostosować się do tego powinni ci, którzy wypuszczają swojego kota na zewnątrz. To bardzo wrażliwy kot, który ma delikatną psychikę. Należy uważać na tę szczególną cechę, obdarowując swojego kota szczerym uczuciem, aby nie przyczynić się do wywołania u kota problemów emocjonalnych. Idealny właściciel dla tego zwierzaka to na pewno osoba starsza, samotna, jak też rodzina z dziećmi. Praktycznie wszyscy, którzy lubią bawić się z kotami, mają na to czas, lubią słuchać ich mruczenia, doskonale sprawdzą się w roli opiekunów dla kota tej rasy. Praktycznie każdy kto decyduje się na zakup tego kota, staje się automatycznie rozpoznawalny wśród hodowców. Można nieźle zarobić na tej hodowli, co coraz częściej stanowi pokusę dla hodowców, ale mimo to nie powinno się traktować kota tej rasy zbyt przedmiotowo, chociażby z uwagi na jego wrażliwość emocjonalną, o której już wiadomo.

Kot Kurylski Bobtail wymaga od opiekuna czesania, ale tylko raz w tygodniu. Dlatego pielęgnacja zresztą podobnie jak sama hodowla tego zwierzaka, nie przysparza żadnych, nawet najmniejszych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *