Kot LaPerm

Kot LaPerm to rasa, która powstała w wyniku naturalnej mutacji genu przeważającego, który odpowiada za specyficzną fakturę sierści zarówno krótko jak i długowłosych kotów. Po raz pierwszy pojawił się w 1982 roku w USA. Rasę tę raczej rzadko spotyka się w Europie.

Kot LaPerm - obrazek znaleziony na imgkid.com
Kot LaPerm – obrazek znaleziony na imgkid.com

Kot LaPerm jest szczupły, ale ma dobrze umięśnione ciało. Cechą charakterystyczną dla jego wyglądu jest poskręcana sierść. Kot jest średniej wielkości. Głowa przypomina delikatnie zaokrąglony klin. Uszy wydają się szerokie przy nasadzie. Na czubkach występują małe pędzelki. Ogon w zasadzie jest proporcjonalny i niczym się nie wyróżnia. Futro jak już wiadomo jest poskręcane, ale niezbyt miękkie w dotyku. Ma ono raczej minimalna ilość podszerstka. Kot tej rasy może występować w wersji krótkowłosej jak i długowłosej.

Kot LaPerm jest bardzo towarzyski i miły. Wydaje się, że może być dobrym przyjacielem dla rodziny. Jest energiczny, lubi przechadzać się po mieszkaniu, ale też uwielbia pieszczoty wylegując się na kolanach swojego opiekuna. Bez problemu znosi towarzystwo gości, a nawet zachowuje się w stosunku do nich przyjaźnie. Kot LaPerm lubi dzieci, potrafi się z nimi bawić, jest łagodny. Łatwo przyzwyczaja się do nowych warunków. W zasadzie nie ma znaczenia, czy będzie to ciasne mieszkanie, duży dom z ogrodem, ważne by był blisko swojego opiekuna i pozostałych domowników. To kot który nadaje się dla tych ludzi, którzy często przebywają w domu, lubią tak ciepłe zwierzęta, wymagające nieustannej uwagi i pieszczot. Może to być osoba starsza. Sprawdzą się w roli członka dużej rodziny z dziećmi, choć niezbyt małymi.

Kot LaPerm długowłosy wymaga wyczesywania kilka razy w tygodniu. Krótkowłosy oczekuje wyczesywania raz na tydzień. Każdy z nich potrzebuje, aby opiekun sprawdził uszy i przyciął pazury. Jest to rasa niezbyt chorowita, a więc cieszy się zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *