Kot niemiecki rex

Kot niemiecki rex (german rex) to wydaje się najstarsza rasa kota, który posiada kręconą czy falującą sierść. Prawdopodobnie po raz pierwszy pojawił się w roku 1946. Pewne źródła wskazują na to, iż kota tej rasy uzyskano na mocy krzyżówki z kotem rex konwalijski.

German rex - zdjęcie z Wikipedia.org
German rex – zdjęcie z Wikipedia.org

Kot niemiecki rex ma miękkie futro, które pozbawione jest włosów ościstych, a swym wyglądem przypomina wręcz zamsz. Jego owłosienie jest krótkie i puszyste, ma tendencję tworzenia się loków. Kot niemiecki rex ma średniej wielkości ciało, delikatnie wydłużone i zarazem silnie zbudowane. Jego głowa jest szeroka, ale okrągła. Nos raczej niewielki, z lekkim zagłębieniem i nasady. Oczy ma średniej wielkości, są okrągłe i zarazem szeroko otwarte. Uszy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a zaokrąglone na górze. Nogi kot tej rasy ma średniej długości, grube, zakończone zaokrąglonymi łapkami. Ogon jest proporcjonalny do budowy ciała – u nasady gruby, na końcu zaokrąglony.

Kot niemiecki rex jest bardzo aktywny i zwinny. Wyróżnia się dużym temperamentem. Należy do kotów ciekawych świata, które chcą być wszędzie gdzie tylko to możliwe. Mimo swojej nadpobudliwości jest kotem bardzo łagodnym, a to oznacza, że może mieć kontakt z dziećmi, gdyż jest w stu procentach bezpiecznym zwierzakiem. Nawet nie tyle uwielbia zabawę z dziećmi, co lubi same dzieci. Jest to kot towarzyski, który przywiązuje się do właściciela, a także obdarowuje go wielką przyjaźnią. Bez problemu znosi towarzystwo innych zwierząt domowych. Nie jest agresywny, ale wykazuje się dużym instynktem łowieckim. Uwielbia wspinaczki, przez co warto obdarować go stosownymi zabawkami, aby do tego celu nie wykorzystywał na przykład mebli.

Kot niemiecki rex podatny jest na choroby dziąseł. Spastyczność, której objawem jest przede wszystkim sztywność mięśni, to choroba typowa dla kotów tej rasy, jednak częstotliwość zachorowań jest naprawdę niewielka, dopada ona jedynie niektóre koty i w dodatku sporadycznie.

Jak to bywa w przypadku kotów krótkowłosych, pielęgnacja ogranicza się do cotygodniowego przeczesywania sierści. Sprawdzanie uszu, przycinanie pazurów to też nic nowego w zakresie pielęgnacji kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *