Kot norweski leśny

Kot norweski leśny to rasa kota, która doskonale czuje się w chłodnym klimacie. Jego pochodzenie do końca nie zostało ustalone. Krążą różne pogłoski, a tak naprawdę trudno stwierdzić która z nich jest prawdziwa. To całkiem duży, silny kot, który może ważyć do 8 kilogramów.

Norweski leśny - obrazek znaleziony na skogkatt.pl
Norweski leśny – obrazek znaleziony na skogkatt.pl

Norweski kot leśny to zwierzę o mocnej budowie ciała, zaliczany jest do kotów półdługowłosych. Jak inne koty, jego tylne łapy są dłuższe od przednich, dzięki czemu może swobodnie skakać, a przy tym wykazać się dużą zwinnością. Jego futro składa się z dwóch rodzajów sierści, a mianowicie z dłuższych wierzchnich włosów ościstych i krótszych, czyli z puszystego podszerstka. Futro w takiej kompozycji nie ma szans na jakiekolwiek przemoczenie. Jego głowa przypomina wręcz trójkąt równoboczny, o zaokrąglonych kątach. Oczy ma duże i owalne, a do tego lekko skośnie osadzone. Uszy wydają się duże, szerokie u nasady i zwężane ku górze. Zarówno tułów jak i same kończyny tego kota są mocne. Ogólnie kot tej rasy ma wygląd dziki i drapieżny, ale wbrew pozorom jest całkiem łagodny i typowo domowy.

Kot leśny norweski to zwierzę o dużym temperamencie. Wykazuje się dużą aktywnością w ciągu dnia, jest żywiołowy i ciekawski. Lubi skakać i przemierzać mieszkanie z kąta w kąt. Żyjąc w naturze potrafił nawet zwinnie skakać po drzewach z gałęzi na gałąź. Choć stwarza pozory kota drapieżnego, jest niezwykle łagodny, a już na pewno na tyle bezpieczny, by mógł spokojnie mieć kontakt z dziećmi. Będzie ich dobrym przyjacielem. Co prawda nie lubi przesadzonych pieszczot, ale mimo to gdy tego doświadcza, nie okazuje agresji. Chętnie przebywa w towarzystwie swojego opiekuna, ale stara się nie przesadzać z nachalnością. Należy do kotów odważnych, a nawet pewnych siebie. Do obcych ludzi podchodzi z dystansem i zbyt szybko im nie ufa. Jako inteligentny zwierzak, błyskawicznie uczy się sztuczek. Gotowy jest zaprzyjaźnić się z innym kotem, a nawet z psem. To typowo domowy kot, ale mimo to z przyjemnością wyjdzie na zewnątrz, gdzie pospaceruje w specjalnej zagrodzie, albo też na smyczy.

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest trudna. Wymaga przede wszystkim czesania, jak to w przypadku wszystkich pozostałych kotów. W okresie linienia trzeba robić to stosunkowo częściej. Pazury i sprawdzanie uszu to też nic nadzwyczajnego. Koty norweskie leśne wymaga raczej standardowej pielęgnacji, a więc nie jest kotem wymagającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *