Kot ojos azules

Mówi się, że kot ojos azules jest jedną z najrzadziej spotykanych ras kotów, które mają ciemnoniebieskie oczy. Spotyka się go na obszarze Ameryki Północnej. Jest średniej wielkości kotem, który w zasadzie z wyglądu sprawia wrażenie zwyczajnego kota.

Kot Ojos Azules - obrazek ze strony Purrfectcatbreeds.com
Kot Ojos Azules – obrazek ze strony Purrfectcatbreeds.com

Kot ojos azules jest średniej wielkości kotem. Posiada dobrze zbudowane ciało. Z wyglądu sprawia wrażenie klasycznego kota. Niektórzy są zdania, iż przypomina kota europejskiego. Ma delikatnie trójkątną głowę. Jego oczy są zawsze niebieskie i duże, a przy tym okrągłe. Ogon wydaje się proporcjonalny do ciała. Sierść ma krótką i delikatna w dotyku. Podszerstek nie jest szczególnie rozwinięty, co sprawia, że kot ten nie jest trudny w pielęgnacji.

Ojos azules posiada charakter, którego nie da się jednoznacznie określić. Wśród kotów tej rasy znajdują się koty bardzo spokojne, łagodne dla otoczenia i leniwe. Mimo to są również takie, które wykazują się niezwykłą aktywnością i zarazem ponadprzeciętnie rozwiniętym instynktem łowieckim. Trzeba pamiętać, że w rzeczywistości na to jaki charakter będzie miał kot tej rasy, zależy od tego, jak zostanie wychowany od małego. Kot tej rasy jest na pewno zwinny, sprytny, a także inteligentny. To kot, który może być idealnym zwierzakiem na przykład dla osób, które z pewnych powodów nie mają czasu na zabawę z nim. Jest kotem okazującym przyjaźń i czułość. Bez większego trudu przystosowuje się do nowych miejsc i zmian. Znosi towarzystwo nie tylko dzieci, ale też innych zwierząt. Nie wykazuje się agresją wobec nich. Kot ojos azules nie jest jakoś szczególnie wybredny, ani też nie narzuca się nikomu. Pod nieobecność opiekuna bez problemu znajduje ciekawe zajęcie. Lubi czasem ukryć się w różnych zakamarkach.

Kot ojos azules to z reguły zdrowy zwierzak. Może żyć do 15 lat. Koty o białej sierści mogą miewać problemy ze słuchem. Zdarza się, że kłopoty te prowadzą do kompletnej głuchoty. Mogą też zdarzyć się osobniki z zezem, ale to naprawdę sporadycznie.

Kot ojos azules z uwagi na długość swojej sierści nie jest kłopotliwym kotem, bo nie pozostawia jej na meblach czy dywanie. Nie trzeba też zbyt często jej wyczesywać, a więc raz w tygodniu powinno wystarczyć. Pielęgnacja wymaga też przycinania pazurów i czyszczenia uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *