Kot perski czarny

Kot perski czarny to jedna z najstarszych ras kotów. Niejednokrotnie udowodniono, że kota perskiego w kolorze czarnym wcale nie jest prosto uzyskać. Należy wspomnieć, że futro tego koloru podatne jest niestety na przebarwienia, przybierając postać rdzawych odcieni. Przebarwienia te można uzyskać na skutek kontaktu z wilgocią, bądź też z mocnym światłem. Często zdarza się, że małe koty rodzą się z wieloma przebarwieniami koloru futra. Jednak rozczarowanie hodowców może minąć z uwagi na to, iż wraz z wiekiem defekty te będą powoli ustępowały.

Kot perski czarny - obrazek znaleziony na Sprzedajemy.pl
Kot perski czarny – obrazek znaleziony na Sprzedajemy.pl

Kot perski czarny posiada bardzo gęste futro, o wiadomym kolorze. Czerń ta rozpościera się na całości włosa, od nasady po sam koniec. Typowo czarny kot perski nie posiada jakichkolwiek przebarwień i odcieni innego koloru. Zarówno nos jak i poduszki łapek są czarne, ale warto pamiętać, że kot tej rasy może mieć je także w kolorze brązowym. Oczy tego kota są okrągłe, duże, występują w kolorze miedzianym lub pomarańczowym. Kot perski czarny może ważyć maksymalnie 7 kilogramów. Jak koty tej rasy występujące w innych barwach, ma dość duże, mocne ciało, okrągłą głowę, małe uszy i masywne kończyny. Ogon jest niezbyt długi, ale za to obficie owłosiony.

Kot perski czarny jest na pewno kotem spokojnym. Nie przepada za samotnością, a przywiązuje się do swoich właścicieli. Przepada zaś za głaskaniem, czesaniem, drapaniem i innymi pieszczotami. W czasie zabawy nie używa pazurów, jest zdecydowanie łagodny i pozbawiony agresji. Bez problemu przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Nie ma w zwyczaju niszczenia wszystkiego co napotka na swej drodze. Czasem wykazuje się dość upartym charakterem. Uwielbia wylegiwać się na kanapie. Można by zaliczyć tego kota do kotów dość leniwych.

Kot perski czarny oczekuje solidnej pielęgnacji, polegającej na regularnym i częstym wyczesywaniu. Potrzebuje kąpieli przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków. Wymaga od opiekuna przemywania oczu, sprawdzania uszu i przycinania pazurów. Jest szczęśliwy, kiedy opiekun dba o niego w sposób należyty i sprzyjający dobremu samopoczuciu tego zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *