Kot perski dymny

Kot perski dymny ma średniej wielkości budowę ciała, ale mimo to jest kotem silnym, mocno zbudowanym. Nieco inna barwa futra kota tej rasy nie wpływa na jego wagę, dlatego też jak wszystkie inne koty perskie, może ważyć maksymalnie 7 kilogramów. Budowa jego ciała jest również nieodbiegająca od standardu. A więc okrągła, spłaszczona głowa, duże okrągłe oczy, małe uszy i w dodatku szeroko rozstawione, puchaty ogon który nie należy do zbyt długich, a do tego wszystkiego mocne kończyny. Tak można opisać kota perskiego dymnego, jeżeli chodzi o budowę jego ciała. Inaczej sprawa ta przedstawia się w zakresie ubarwienia. Ciemny barwnik wytwarzany jest w części górnej włosów. Z tego też powodu kiedy stoją w totalnym bezruchu, może wydawać się, że są wyłącznie jednobarwne. Kiedy zaczynają się uaktywniać, widoczne staje się również ich podszycie. Wyróżnia się praktycznie 10 różnych odmian barwnych, a do nich zaliczyć można czarną, niebieską, czekoladową i pozostałe.

Kot perski dymny - obrazek znaleziony na Szariwari.pl
Kot perski dymny – obrazek znaleziony na Szariwari.pl

Kot perski dymny jak inne persy jest kotem spokojnym i towarzyskim. Nie jest ani agresywny, ani tym bardziej jakoś specjalnie ruchliwy. Zdecydowanie bardziej woli wylegiwać się na kanapie, aniżeli wdrapywać się po firankach czy skakać po meblach. Owszem lubi podrapać słupek – typowo kocią zabawkę, ale to tylko dlatego, że tym sposobem ostrzy sobie pazury. Jest łagodny również dla dzieci. Lubi się z nimi bawić i w ogóle przepada za zabawą. Przywiązuje się do opiekuna, chociaż niespecjalnie lubi mu się narzucać. Czasem postawi na swoim, ale w gruncie rzeczy jest to przemiły i przesympatyczny zwierzak, któremu nie sposób powiedzieć nie. Kocha pieszczoty, więc nadaje się dla osób, które mają choć chwile w ciągu dnia na tego typu zadania.

Kot perski pielęgnacja – trzeba przyznać, że w tej kwestii jak mało kto, ma swoje spore oczekiwania. Głównie chodzi tu o futro. Z uwagi na gęstość i długość oczekuje regularnego wyczesywania, regularnego to znaczy najlepiej raz dziennie. Kąpiel jest mile wskazana. Poza tym standardowo trzeba zając się jego pazurami i uszami, a także winno się przemywać mu oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *