Kot perski pręgowany

Kot perski pręgowany to kot o długiej sierści, o średniej budowie ciała. Może osiągnąć wagę maksymalnie 7 kilogramów. Posiada bardzo gęstą szatę, która bardziej przylega do ciała niż w przypadku innych odmian tej rasy. Ma okrągłą masywną głowę, mocno owłosiony ogon, nieduże uszy, okrągłe duże oczy, czyli w zasadzie pod względem wyglądu nie odróżnia się niczym od innych odmian. Kot ten może występować w wielu różnych pododmianach barwnych. Pręgi mogą przybierać postać wzorów tygrysich. Mogą też być pręgi układające się na kształt obroży.

Kot perski - obrazek ze strony AukcjeZwierzat.pl
Kot perski – obrazek ze strony AukcjeZwierzat.pl

Kot perski pręgowany to zwierzę przede wszystkim wyróżniające się umiarkowanym temperamencie. To kot, który jest spokojny i zarazem silnie przywiązujący się do swojego opiekuna. Może nim być praktycznie każdy, kto tylko ma czas zająć się nim. Lubi, kiedy opiekun poświęca mu swój wolny czas. Uwielbia pieszczoty, głaskanie i wylegiwanie się na kanapie czy w innym równie przytulnym miejscu. Nie wymaga wyprowadzania na spacer. Jest raczej kotem powolnym, ospałym, który nie należy do zbyt ruchliwych, aktywnych zwierząt. Jeżeli ktoś nie lubi co chwilę latać z kąta w kąt, aby robić porządek po psotach swojego zwierzaka, to kot perski pręgowany jest idealny właśnie dla niego. Kolejnym plusem tego zwierzaka jest na pewno to, że żyje w zgodzie z innymi zwierzętami. Może przebywać z dziećmi i to nie tylko dlatego, że jest tak bardzo łagodny, ale chociażby z tego powodu, że lubi się bawić, a dzieci zawsze są chętne.

Kot perski pręgowany to zwierzę wymagające. Oczekuje od swojego opiekuna, aby ten raz dziennie wyczesywał jego gęstą sierść. Aby była piękna i lśniąca, trzeba robić to właśnie tak często. Do pielęgnacji sierści tego kota dostępne są specjalne kosmetyki, które warto stosować, aby uzyskać pożądany efekt. Podstawę w pielęgnacji kota perskiego stanowi przemywanie oczu, a także czyszczenie uszu i przycinanie pazurów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *