Kot perski rudy

Kot perski rudy nie jest dużym kotem, raczej zaliczanym do średnich, ale ważącym maksymalnie 7 kilogramów. Ogólnie o jego budowie ciała można powiedzieć, iż jest solidna, mocna czy silna. Wydaje się kotem otyłym, a już na pewno o zaokrąglonej sylwetce. Uwagę przyciąga jego niebywałe futerko, tak gęste i puszyste. Jego okrągła głowa niemalże zlewa się z tułowiem. To na niej szeroko osadzone są małe uszy, a kocią twarz wypełniają duże, okrągłe oczy. Ogon ma niezbyt długi, ale solidnie pokryty puszystymi włosami. Kończyny ma solidne, o grubym kośćcu. W stu procentach rasowy kot perski rudy, wyróżnia się futrem w kolorze jednolicie rudym. Kot tej rasy nie ma żadnych plam, łatek ani też innych odcieni.

Kot perski rudy - obrazek ze strony Gopixpic.com
Kot perski rudy – obrazek ze strony Gopixpic.com

O charakterze kota perskiego rudego można w zasadzie opowiadać długo, z uwagi na to, że jest kotem niezwykłym. Nie dość że przepięknie wygląda, szczególnie w tym rudym odcieniu, to w dodatku ma nieprzeciętny charakter, tak jak pozostałe persy. Kot perski rudy jest bardzo spokojny. Wyróżnia się niebywałym temperamentem. Nie przepada za robieniem szkód. Raczej nie biega po mieszkaniu, nie skacze z mebli na meble, ani tym bardziej nie wspina się po firanach. Ewentualnie ostrzy swoje pazury na słupku przeznaczonym do tego celu. Lubi bawić się, kocha pieszczoty, lubi przebywać w towarzystwie swojego opiekuna i w ogóle na ogół jest towarzyskim kotem. Nadaje się dla ludzi starszych, samotnych, którzy potrzebują przyjaciela. Niewątpliwie zaspokoi potrzeby dzieci, które będą mogły się z nim bawić. Może zamieszkać w licznej rodzinie. Jest dobrym kotem dla tych osób, które mogą poświęcić dzienny czas na pielęgnację tego wymagającego persa.

Jeżeli chodzi o pielęgnację, kot perski rudy oczekuje po prostu regularnego czesania przy użyciu odpowiedniej szczotki. Należy to robić najlepiej raz dziennie, ostatecznie raz na dwa dni. Pielęgnacja powinna koncentrować się również na przycinaniu pazurów, a także na sprawdzaniu i czyszczeniu uszu. Jeżeli ktoś kiedyś miał jakiegokolwiek kota perskiego to zapewne wie, że kot ten oczekuje również przemywania oczu. Bardzo łzawią, a to jedyny sposób na utrzymanie ich właściwej higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *