Kot perski szylkretowy

Kot perski szylkretowy początkowo był krótkowłosy. W latach 1900 typowe długowłose koty tej rasy prezentowano już na pokazach, a także licznych wystawach. Z czasem zyskały jeszcze większa popularność i na dobre wprowadziły się do domów wielu hodowców.

Kot perski szylkretowy - obrazek znaleziony na Persiancats.eu
Kot perski szylkretowy – obrazek znaleziony na Persiancats.eu

Kot perski szylkretowy to średni jeżeli chodzi o rozmiary kot. Jego maksymalna waga sięga 7 kilogramów. Ma okrągłą głowę, bardzo masywną. W dodatku zdobią ją duże, okrągłe oczy. Uszy nie dość że są małe, to w dodatku zaokrąglone na końcach, przez co wręcz wtapiają się w tak puszystą głowę. Grubego kośćca kończyny pokryte są sierścią, podobnie jak średniej długości ogon, który jest obficie pokryty długimi włosami. Szata kota tej rasy jest na pewno gęsta i długa. Na piersi jak i na karku sierść wydaje się nieco dłuższa, co stanowi niemalże typowo lwią grzywę. Kot perski szylkretowy to połączenie koloru czarnego, rudego i kremowego. Maść kota tej rasy może być szylkretowa, niebieskoszylkretowa, czekoladowoszylkretowa, a także liliowoszylkretowa.

Kot perski szylkretowy jest łagodny i delikatny, wyróżniający się spokojnym temperamentem. Posiada zrównoważony charakter. To kot, który przywiązuje się do swojego właściciela. Jednak mimo to stara się nie narzucać swojej obecności, nie bywa zbyt nachalny. Jest kotem bardzo dumnym i dostojnym. Ponieważ jest towarzyski, a zarazem bezkonfliktowy, może mieszkać w jednym mieszkaniu z innymi zwierzętami, bez względu na to czy są to koty czy psy. Co prawda sprawia wrażenie powolnego, ospałego, to mimo to chociaż jest owszem spokojny, bardzo lubi i chętnie bawi się. To kot domowy, nie przepada a już na pewno nie domaga się wyjścia na zewnątrz.

Kot perski szylkretowy wygląda dobrze i pięknie, kiedy jest stosownie pielęgnowany. Tak długie futro zobowiązuje właściciela do regularnego szczotkowania. Warto też używać kosmetyki do kąpieli i kąpać go raz na jakiś czas, ale niezbyt często. Poza tym należy przemywać mu oczy, z wiadomego powodu – wszystkie persy zbyt intensywnie łzawią. Opiekun musi przycinać pazury, a także sprawdzać i w razie potrzeby czyścić uszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *