Kot perski złocisty cieniowany

Kot perski złocisty cieniowany to kot średniej wielkości. Należy do kotów długowłosych. Posiada mocną i masywną budowę ciała. Jest bardzo umięśniony. Może ważyć do 7 kilogramów. Głowa którą posiada jest okrągła, szeroka oraz podobnie masywna. Oczy są duże i okrągłe jak to u persów bywa. Przybierają kolor szmaragdowy, bądź niebieskozielony. Uszy tego kota są małe i w dodatku zaokrąglone. Ogon nie należy do najdłuższych, ale za to jest obficie porośnięty. Kot perski złocisty cieniowany posiada przede wszystkim długą i gęstą sierść. Podszerstek widoczny jest na piersi i karku. Część twarzową i kończyny pokrywa sierść o złocistym kolorze. Podbródek jest zaś biały. Kot tej rasy może żyć maksymalnie do 15 lat.

Kot perski - obrazek znaleziony na Republika.pl
Kot perski – obrazek znaleziony na Republika.pl

Kot perski złocisty cieniowany to kot o średnim temperamencie, jeżeli można tak to nazwać. Wykazują się nieco większa energią niż wszystkie pozostałe persy. To kot zrównoważony, który jest chętny do zabawy i wyróżnia się zawsze dobrym nastrojem. Lubi towarzystwo swojego opiekuna i bardzo przywiązuje się do niego. Może być doskonałym przyjacielem dla dziecka. Jest przecież łagodny, a poza tym lubi się bawić. Dlatego doskonale się dogadują. Poza dziećmi, dorosłymi, swoim opiekunem, lubią też przebywać z innymi zwierzętami. To kot tak zwany domator, czyli z przyjemnością wyleguje się na kanapie w ciepłym pomieszczeniu, ale zarazem lubi czasem wyjść na powietrze, na przykład na dobrze zabezpieczony balkon.

Pielęgnacja na pewno nie należy do najłatwiejszych, ale z uwagi na to, że jest to jednak kot perski, okazuje się standardowa i identyczna jak w przypadku innych odmian kotów tej rasy. Kot perski złocisty cieniowany musi być codziennie czesany. Do tego trzeba stosować odpowiednią szczotkę. Poza tym należy również przemywać oczy ze względu na zbyt intensywne łzawienie. Kot ten samodzielnie nie jest wstanie sobie poradzić z tym problemem. Przycinanie pazurów jest wymagane i też należy robić to regularnie, tak samo jak czyścić uszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *