Kot Ragdoll

Ragdoll to jeden z kotów półdługowłosych, o którym krążą różne legendy, najwyraźniej mające na celu zachęcić do hodowli tego osobnika. Hodowlą tych oto kotów trudniono się w latach 60 zeszłego wieku w Kalifornii. To duży kot, mogący przybrać na wadze do około 9 kilogramów.

Koty Ragdoll - źródło obrazka Wikipedia.org
Koty Ragdoll – źródło obrazka Wikipedia.org

Kot Ragdoll ma głowę w postaci szerokiego trójkąta, na którym osadzone zostały duże, owalne oczy. Uszy jak zawsze szerokie u nasady i w dodatku pochylone do przodu. Tułów tego zwierzaka jest całkiem dobrze umięśniony. Wydaje się długi, a jego klata dość szeroka. Kończyny mają średnią długość i zakończone są dużymi, okrągłymi stopkami. Sierść ma gęstą, delikatną, z miękkim podszerstkiem. Dobrze pielęgnowana jest lśniąca i jedwabista. Kot Ragdoll może występować w trzech rodzajach oznaczeń na sierści.

Kot Ragdoll cechuje się całkiem przyjaznym usposobieniem. Jest przede wszystkim spokojnym kotem. Należy zaliczyć go do kotów kontaktowych, które łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem, ale i jednocześnie domagają się tego. Kot Ragdoll lubi przyglądać się temu co dzieje się dookoła. Chętnie towarzyszy opiekunowi w czasie wykonywania różnych praco domowych. Kot tej rasy jest aktywny w tym samym czasie, kiedy aktywny jest jego opiekun. To oznacza, że kiedy w dzień opiekun krząta się po mieszkaniu, również jego kot wykazuje swoją aktywność. Całą noc przesypia, dzięki czemu nie stanowi żadnych problemów i tym sposobem nie dokucza swojemu opiekunowi. Kot Ragdoll nie stanowi przeszkody w podróży. Całkiem dobrze je znosi, niezależnie od środka transportu. Kot ten lubi również przebywać w towarzystwie dzieci.

Z uwagi na to, że kot Ragdoll jest bardzo towarzyski, bardzo tęskni pod nieobecność swojego opiekuna. Jeżeli w ciągu dnia pracuje, a w domu nikogo poza nim nie ma, powinien pomyśleć o zakupie jeszcze jednego kota. Oczywiście kot Ragdoll jest kotem bardzo cierpliwym i będzie czekał na swojego pana jeżeli będzie to konieczne, ale z drugiej strony będzie za nim intensywnie tęsknił. Dlatego warto zapewnić mu rozrywkę i zastanowić się nad zakupem jeszcze jednego zwierzaka. W tak bardzo prosty sposób można go uszczęśliwić.

W zakresie pielęgnacji kot Ragdoll oczekuje wyczesywania, przycinania pazurów i sprawdzania uszu. Nic nadzwyczajnego, rasa całkiem przystępna w pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *