Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski pochodzi z zachodniej Rosji. To rasa zupełnie naturalna. Mówi się, że początek tej rasy miał miejsce w XVII wieku. Co prawda w okresie II wojny światowej groziło jej wyginięcie, ale udało się ją zachować dzięki krzyżowaniu z rasami orientalnymi. Co bardzo ciekawe, koty tej rasy od tego też wieku gościły na polskich dworach książęcych.

Rosyjski kot niebieski - zdjęcie znalezione na Wikipedia.org
Rosyjski kot niebieski – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Rosyjski niebieski ma średniej wielkości budowę ciała i smukłą sylwetkę. Jest niezwykle eleganckim kotem, ujmującym swym atrakcyjnym wyglądem. Może stanowić wręcz ozdobę domu, w którym zamieszka. Jego nogi podług ciała są dość długie, a zakończenie stanowią owalne, małe łapki. Oczy mają kształt migdałów. Kot ten ma duże uszy, zawsze w pozycji stojącej, jakby coś nasłuchiwał. Kot rosyjski niebieski posiada pluszowe wręcz futro, w kolorze niebiesko-szarym. Jest delikatne i przyjemne w dotyku. Jego skóra jest zupełnie niebieska.

Koty rosyjskie niebieskie są ciekawe świata. Lubi zabawę bez względu na swój wiek. Koty tej rasy wyróżniają się dużą zwinnością, choć poruszają się całkiem cicho. Co prawda z przyjemnością zwiedzają liczne zakamarki swojego mieszkania, ale mimo to nie narażają znajdujących się w nim rzeczy. Nie należą do szkodników. Są to koty towarzyskie, otwarte na nowe znajomości zarówno z człowiekiem jak i z innymi zwierzakami. Z reguły towarzyszy tylko swojemu opiekunowi. Kot rosyjski niebieski jest nieprzeciętnie inteligentny. Szybko uczy się różnych sztuczek, w tym chociażby aportowania. Choć sprytnie przemierzają mieszkanie wzdłuż i wszerz, to jednak lubią cisze i spokój. Dom, w którym stale pojawiają się nowi goście nie jest odpowiednim mieszkaniem dla tego kota.

Pielęgnacja kota rosyjskiego niebieskiego nie jest wymagająca. Kot niebieski rosyjski wymaga regularnego, ale niezbyt częstego czesania gumową szczotką, czyli w zasadzie tak jak wszystkie inne koty. Na wygląd sierści wpływ ma również sama dieta. Dlatego powinna być starannie ułożona, tak by zapewnić kotu dobrą kondycję i przede wszystkim atrakcyjny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *