Kot singapurski przejął nazwę od miasta Singapur. W Ameryce pojawił się w latach 70-tych. Początkowo zamieszkiwał kanały, dlatego też często mówiono, iż jest to kot kanałowy. Do Polski przybył w 2009 roku.

Koty singapurskie jest wyjątkowym kotem. Szczególną uwagę w jego wyglądzie przyciąga przede wszystkim przemiły pyszczek. Ma wielkie i bardzo wyraźne oczy, a do tego również duże uszy. To kot raczej średniej wielkości, często uważany za małego. Z reguły uważa się, że jest to bardzo delikatny. Cechą charakterystyczną dla jego wyglądu są specyficzne prążki zlokalizowane na wewnętrznej stronie przednich łapek. Podobne są też na tylnych kolanach. Na czole ma z kolei tabby w postaci litery M. Ogon tego kota jest cienki i jednocześnie nieco krótszy od ciała. Jego futro jest atłasowe, przylega do ciała. Futro ma kolor sepii, a pyszczek, broda i brzuch przybierają barwę kości słoniowej.
Kot singapurski jest czarującym kotem. Lubi ciepło, dlatego często skrywa się pod kocem, przy grzejniku, czy wyleguje na słońcu. Przepada za wysokościami, stąd często wspina się na kolana, a nawet na ramiona jeżeli tylko pozwoli na to jego opiekun. Kot singapurski jest łagodny, nie robi szkód w swoim otoczeniu i przede wszystkim uwielbia zabawę. Jest bardzo aktywny i ciekawski. Wyróżnia się też inteligencją. Lubi przebywać w towarzystwie człowieka. To kot, który nie przepada za bójkami, dlatego też nie jest zadziorny jak niektóre rasy.
Kot singapurski nie ma specyficznych wymagań. Z uwagi na krótkie futro, pozostaje opiekunowi tylko wyczesać je raz w tygodniu. Do tego jeszcze standardowo powinno się przycinać pazury oraz czyścić uszy. Lubi przebywać w domu. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tylko zabawek oraz uwagi swojego opiekuna. Lubi też drapaki, które mogą służyć do ostrzenia pazurów i wdrapywania się na szczyty. Dlatego im wyższy tym zdecydowanie lepiej dla niego.
Kot singapurski jest kotem przede wszystkim dla rodzin, w których są dzieci. Ponieważ lubi towarzystwo, nie nadaje się dla osób, które stale przebywają poza domem. W takich sytuacjach trzeba zapewnić mu obecność drugiego zwierzaka. Kot ten na ogół słynie z tego, że jest przyjacielski, towarzyski, przywiązuje się do opiekuna i kocha zabawę. Także towarzystwo dzieci będzie mile widziane.