Kot somalijski

Kot somalijski wywodzi się od kotów abisyńskich. Nazwa ta pochodzi od afrykańskiego kraju jakim jest Somalia. Jest kotem średniej wielkości, muskularnym i eleganckim. Jego waga mieści się w przedziale od 3,5 do 5,5 kilograma.

Kot somalijski - źródło obrazka Wikipedia.org
Kot somalijski – źródło obrazka Wikipedia.org

Kot somalijski posiada gibki tułów, z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Głowa jest klinowata o załagodzonych kątach. Posiada dość duże uszy, szeroko rozstawione. Nogi ma proporcjonalne do ciała i małe łapki. Jego futro jest miękkie i gęste, a przy tym bardzo przyjemne w dotyku. Cechą charakterystyczną dla tego wyglądu są przede wszystkim podwójne lub potrójne prążki występujące na każdym włosie. Kot ten posiada bardzo puszysty ogon.

Kot somalijski jest bardzo aktywnym zwierzakiem. Jest inteligentny, bardzo ciekawski. Lubi bawić się różnymi zabawkami, dlatego warto mu takie udostępnić, podobnie jak stworzyć miejsce do zabawy. Chętnie przebywają w obecności innego kota o podobnym charakterze, a w zasadzie to najlepiej czują się w takim właśnie towarzystwie. Mogą spokojnie przebywać w mieszkaniu, jeżeli jest wystarczająco duże. Tak naprawdę dom z dużym ogrodem jest ich wymarzonym miejscem zamieszkania. To kot, którego można bardzo łatwo wychować. Lubi przebywać w obecności dzieci i jest dla nich niezwykle łagodny. Łatwo przywiązuje się do ludzi, jest uczuciowy, a także tego samego oczekuje od człowieka. Bez problemu przystosowuje się do nowych sytuacji. Kot somalijski lubi zaglądać do szafek i szuflad, a także do innych zakamarków. Wykazują się zwyczajnie dużą ciekawością świata, a przede wszystkim swojego otoczenia. To kot piękny, mądry, o wielkim sercu. Dlatego będzie pasował do ludzi wrażliwych, kochających, którzy potrafią i chcą poświęcić swój cenny czas zwierzakowi.

Kot somalijski oczekuje od opiekuna regularnego szczotkowania. Odpowiednie szczotkowanie oznacza dla nich przywiązanie, którego tak oczekują. Sprawdzanie uszu i obcinanie pazurów to kolejne czynności, o których nie można zapominać hodując tego niepowtarzalnego zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *