Kot syberyjski

Kot syberyjski jak sama nazwa podpowiada, pochodzi z Syberii. W sieci krążą pogłoski, że kot tej rasy nie uczula ludzi, z uwagi na to, że jego ślina ma niedużą zawartość białka fel d1. Mówi się też, że jest to całkiem naturalna rasa, a w związku z tym w jego powstanie nie ingerował człowiek.

Syberyjski kot - obrazek z Wikipedia.org
Syberyjski kot – obrazek z Wikipedia.org

Koty syberyjskie jako zwierzęta średniej wielkości, mają silne ciało, które jest dobrze umięśnione, a jego waga wynosi maksymalnie 7 kilogramów. Głowa jak u większości kotów, przybiera kształt trójkąta. Podobnie jak oczy, które i w tym przypadku są duże, owalne i skośnie osadzone. Jego uszy są duże, szerokie u podstawy i standardowo zwężające się ku górze. Z ich wnętrza wyrastają kępki włosów. Tułów wskazuje na silną budowę ciała. Kończyny są średniej długości, a ogon wydaje się dość długi. Włosy tego kota gładko przylegają do ciała. Wzbogacone są gęstym i miękkim podszerstkiem. Kot ten występuje w różnych barwach.

Cechą jaką wyróżnia się charakter tego kota jest na pewno to, że choć kot ten przyzwyczaja się do człowieka i lubi jego towarzystwo, w rzeczywistości ma w sobie coś z dzikości. Czyli co nieco z jego natury w nim pozostało. Należy do kotów samodzielnych, ale pomimo iż nie przepada za zmuszaniem go do pewnych rzeczy, podatny jest na tresurę i wychowanie. To kot odważny, który niczego się nie boi, wyróżnia się pewnością siebie, a przy tym nie ma najmniejszych problemów z przystosowaniem się do nowych sytuacji. Kot syberyjski lubi wspinać się tu i ówdzie. Chętnie wdrapuje się na meble. Aby nie robił tego zbyt często, a także by ich nie zniszczył, warto wyposażyć mieszkanie w specjalne zabawki, a przykładem będzie słupek do wspinaczki, jaki można dziś dostać w każdym sklepie zoologicznym. Kot ten jest ciekawski, zawsze wesoły. Wykazuje się też dużą wyrozumiałością i cierpliwością wobec dzieci. To kot, który nie lubi samotności. Chętnie przebywa w mieszkaniu, ale spacery też lubi. Jego specyficzna szata doskonale chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu nie trzeba zbytnio martwić się o jego zdrowie.

Kot syberyjski to zwierzę niewymagające jeżeli chodzi o pielęgnację. Jego szata zobowiązuje opiekuna do regularnego wyczesywania – raz na kilka dni. Pielęgnacja w okresie linienia powinna odbywać się na tej samej zasadzie co u innych ras, a więc należy wyczesywać sierść częściej. Regularne sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów jest również obowiązkiem każdego opiekuna. Kot tej rasy bez problemu znosi też kąpiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *