Kot syberyjski

Kot syberyjski jak sama nazwa podpowiada, pochodzi z Syberii. W sieci krążą pogłoski, że kot tej rasy nie uczula ludzi, z uwagi na to, że jego ślina ma niedużą zawartość białka fel d1. Mówi się też, że jest to całkiem naturalna rasa, a w związku z tym w jego powstanie nie ingerował człowiek.

Syberyjski kot - obrazek z Wikipedia.org
Syberyjski kot – obrazek z Wikipedia.org

Koty syberyjskie jako zwierzęta średniej wielkości, mają silne ciało, które jest dobrze umięśnione, a jego waga wynosi maksymalnie 7 kilogramów. Głowa jak u większości kotów, przybiera kształt trójkąta. Podobnie jak oczy, które i w tym przypadku są duże, owalne i skośnie osadzone. Jego uszy są duże, szerokie u podstawy i standardowo zwężające się ku górze. Z ich wnętrza wyrastają kępki włosów. Tułów wskazuje na silną budowę ciała. Kończyny są średniej długości, a ogon wydaje się dość długi. Włosy tego kota gładko przylegają do ciała. Wzbogacone są gęstym i miękkim podszerstkiem. Kot ten występuje w różnych barwach.

Cechą jaką wyróżnia się charakter tego kota jest na pewno to, że choć kot ten przyzwyczaja się do człowieka i lubi jego towarzystwo, w rzeczywistości ma w sobie coś z dzikości. Czyli co nieco z jego natury w nim pozostało. Należy do kotów samodzielnych, ale pomimo iż nie przepada za zmuszaniem go do pewnych rzeczy, podatny jest na tresurę i wychowanie. To kot odważny, który niczego się nie boi, wyróżnia się pewnością siebie, a przy tym nie ma najmniejszych problemów z przystosowaniem się do nowych sytuacji. Kot syberyjski lubi wspinać się tu i ówdzie. Chętnie wdrapuje się na meble. Aby nie robił tego zbyt często, a także by ich nie zniszczył, warto wyposażyć mieszkanie w specjalne zabawki, a przykładem będzie słupek do wspinaczki, jaki można dziś dostać w każdym sklepie zoologicznym. Kot ten jest ciekawski, zawsze wesoły. Wykazuje się też dużą wyrozumiałością i cierpliwością wobec dzieci. To kot, który nie lubi samotności. Chętnie przebywa w mieszkaniu, ale spacery też lubi. Jego specyficzna szata doskonale chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu nie trzeba zbytnio martwić się o jego zdrowie.

Kot syberyjski to zwierzę niewymagające jeżeli chodzi o pielęgnację. Jego szata zobowiązuje opiekuna do regularnego wyczesywania – raz na kilka dni. Pielęgnacja w okresie linienia powinna odbywać się na tej samej zasadzie co u innych ras, a więc należy wyczesywać sierść częściej. Regularne sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów jest również obowiązkiem każdego opiekuna. Kot tej rasy bez problemu znosi też kąpiele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *