Kot syjamski

Kot syjamski określany jest mianem jednej z najstarszych i zarazem najdłużej znanych ras. Dlatego też niektórzy sporo wiedzą o tym kocie, a jeszcze więcej ludzi je hoduje. W końcu to doskonały przyjaciel domu. Kot syjamski pochodzi z Dalekiego Wschodu. Pierwsze informacje o tym kocie do jakich można dotrzeć, pojawiły się w XVI wieku, a więc całkiem dawno.

Kot syjamski - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Kot syjamski – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Do cech charakterystycznych jeżeli chodzi o wygląd tego kota, należy zaliczyć przede wszystkim umaszczenie point. Pokrywa ono zarówno maskę, jak też uszy, łapy i zarazem ogon. Kot tej rasy wygląda nieprzeciętnie, stylowo i elegancko. Ma duże, niebieskie oczy, które świetnie odbijają się na tle jego lśniącego futerka. Kot syberyjski jest szczupły, ma wydłużoną sylwetkę. Jego budowa ciała jest muskularna. Małe kotki przychodzą na świat całe w bieli. Dopiero z czasem, a w zasadzie to już od drugiego tygodnia zaczynają się wybarwiać.

Koty syjamskie są przede wszystkim niezwykle inteligentne. Mają umiejętność szybkiego opanowywania rozmaitych sztuczek. To koty doskonałe dla osób, które nie lubią się nudzić, a chcą przy tym zyskać wiernego towarzysza. Są to koty kontaktowe, to znaczy, że łatwo nawiązują kontakt, doskonale czują się w towarzystwie gości. Warto podkreślić, że koty te podobnie dobrze czują się w obecności innych kotów, a nawet psów. To koty o dużym temperamencie. Przywiązują się do właściciela. Z reguły towarzyszą swojemu opiekunowi we wszystkich domowych obowiązkach. Lubią pieszczoty, chcą być w centrum uwagi, o czym głośno i wyraźnie informują. Zdarza się, że są również zazdrosne. Nie nadają się dla osób, które przykładowo większość swojego czasu spędzają na przykład poza domem.

Koty syjamskie mają problem z utrzymaniem szczupłej sylwetki. Mają duży apetyt, a to prowadzi tylko do otyłości. Koty tej rasy mogą żyć bardzo długo, nawet 20 lat. Aby tak było, trzeba dbać o swojego kota, starając się spełniać wszystkie jego oczekiwania i potrzeby, tak by nie zaniedbać zdrowia, a przyczynić się do dobrego samopoczucia kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *