Kot szkocki zwisłouchy

Kot szkocki zwisłouchy nie wyróżnia się szczególnie bogatą przeszłością. Mimo to jest kotem uroczym, nieśmiałym, który wciąż zdobywa serca wielu hodowców. Pierwszy kot tej rasy pojawił się na świecie w 1961 roku, a więc w porównaniu do innych ras całkiem niedawno. Do Polski kot ten przybył dopiero w 1997 roku.

Kot szkocki zwisłouchy - źródło obrazka Wikipedia.org
Kot szkocki zwisłouchy – źródło obrazka Wikipedia.org

Kot szkocki zwisłouchy ma średniej wielkości budowę ciała. Jego waga może dociągnąć do około 6 kilogramów. Ma krótką i zarazem dość gęstą sierść. Jest bardzo miękka w dotyku. Kot szkocki zwisłouchy posiada naturalnie obwisłe uszy, co szczególnie przyciąga uwagę. Początkowo, to znaczy zaraz po urodzeniu kot ma uszy jak wszystkie inne, proste, jednak z czasem, a mianowicie po ukończeniu 3 góra 4 tygodni, uszy te naturalnie opadają. Kot ten ma okrągłą głowę.

Kot szkocki zwisłouchy to zwierzak o umiarkowanym temperamencie. Jest doskonałym towarzyszem człowieka. Nie jest jakoś szczególnie ruchliwy, raczej spokojny. Dlatego nie trzeba obawiać się, że zniszczy mebli, czy będzie psocił w inny sposób. Kot szkocki zwisłouchy może zamieszkać nawet w małym mieszkaniu. Wystarczy mu tak naprawdę jego własny kąt, w którym będzie mógł się wylegiwać. Kot tej rasy wydaje się nieco nieśmiały. Jednak mimo to nie ucieka od ludzi czy innych zwierząt. Najbardziej lubi wybrać sobie tylko jedną osobę i spędzać wyłącznie z nią czas. Kot szkocki zwisłouchy lubi zabawę i bawi się praktycznie przez całe życie. Co więcej wykazuje się dużą umiejętnością w zakresie łowienia.

Kot szkocki zwisłouchy ma krótką i gęstą sierść, czyli w zasadzie taką, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy go czesać raz na jakiś czas, na przykład raz w tygodniu. Wiadomo, że w czasie linienia trzeba robić to nieco częściej. Tak jak u każdego kota, trzeba sprawdzać uszy aby utrzymać je w czystości. Należy również przycinać pazury, ale to standardowy zabieg. Odpowiednio zadbany i stosownie odżywiany będzie żył kilkanaście lat. Kot ten cieszy się raczej dobrym zdrowiem, a to przekłada się na coraz większe zainteresowanie tą rasą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *