Kot tonkijski

Kot tonkijski jest rasą dość młodą, która mimo wszystko zdążyła już podbić serca wielu hodowców. Niektórzy z uwagi na ten specyficzny charakter mówią, iż jest to kot podobny do psa. Tak czy inaczej jest kotem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Rasa ta powstała na skutek połączenia kota syjamskiego oraz kota burmańskiego.

Kot tonkijski - źródło obrazka urokzycia.com.pl
Kot tonkijski – źródło obrazka urokzycia.com.pl

Koty tonkijskie są średniej wielkości kotami, które mają przede wszystkim mocne oraz umięśnione ciało. Posiada smukłe nogi, przednie nieco krótsze od tylnych. Kotka jest mniejszych rozmiarów niż kot. Średnia waga wynosi około 5 kilogramów. Futro nie posiada podszerstka. Ściśle przylega do kociego ciała. Jest miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. Może mieć barwę w odcieniu ciemnobrązowym, rusym, niebieskim i czekoladowym. Jego oczy wyglądem czy kształtem przypominają dwa migdały, które mają odcień jasno turkusowy.

Kot tonkijski jest nieprzeciętnie inteligentny oraz energiczny. Z tego powodu opiekun na pewno nie będzie się z nim nudził. To kot, który w pełni ufa swojemu opiekunowi i bardzo się do niego przywiązuje. Jest również bardzo cierpliwy. Zdarza mu się wędrować krok za krokiem przy swoim opiekunie. Nie lubi samotności. Można powiedzieć, że odziedziczył wyłącznie najlepsze cechy charakteru po swoich przodkach. Często skacze i wykonuje inne akrobacje. Jest kotem inteligentnym dlatego bez problemu uczy się różnych sztuczek i podobnie jak pies potrafi aportować. Decydując się na tego zwierzaka można mieć dwa w jednym. Jest idealnym towarzyszem i zwierzakiem do zabaw. Jeżeli ktoś szuka takiego kota, to kot tej rasy będzie idealnym wyborem.

O pielęgnacji nie trzeba mówić wiele. Kot tonkijski nie ma konkretnych oczekiwań. Jego futro niewiele odbiega od standardu. Stąd też należy po prostu wyczesywać je raz w tygodniu czy zależnie od potrzeby. Regularne przeglądanie czystości uszu i przycinanie pazurów to dodatek w zakresie pielęgnacji. Tak zadbany kot zawsze wygląda doskonale i jeszcze lepiej się czuje. W zasadzie nic więcej mu do szczęścia nie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *