Kot turecki van wywodzi się od kotów z rejonu jeziora Van ze Wschodniej Anatolii. To rasa jedna z niewielu, która nie boi się wody, a co więcej, nawet lubi pływać. W 1969 roku uznano go za odrębną rasę.

Turecki van należy do kotów średniej wielkości. Jest elegancki i muskularny, a jego waga sięga maksymalnie 8 kilogramów. Głowa tego kota jest krótka i przybiera postać trójkąta. Oczy są duże, okrągłe. Uszy zaś wydają się wysoko osadzone. Kończyny są mocne, ale średniej długości. Szata pozbawiona jest podszerstka. Sierść przybiera barwę kredowobiałą. Zaś głowa i ogon posiadają delikatne zdobienia w innym odcieniu, zdecydowanie ciemniejszym. Kot turecki van jeżeli chodzi o wygląd, prezentuje się całkiem dobrze. Niejednokrotnie skusił tym wielu hodowców.
Kot turecki van jest silny emocjonalnie, zrównoważony, a zarazem wesoły. Łatwo przywiązuje się do wszystkich domowników. Mimo to tak naprawdę wybiera tylko jednego, któremu jest wierny. Jest na tyle odważny i nachalny, iż może nawet ze swym opiekunem zażyć kąpieli, z uwagi na to że nie obawia się wody, a wręcz lubi w niej przebywać. Ponieważ nie jest agresywny, to świetnie dogaduje się z dziećmi. Zdarza mu się wspinać na różne wysokości, aby tym sposobem obserwować to co dzieje się dookoła. Tym celom może posłużyć dobrze dobrany słupek. Kot turecki van jak inne koty, nie lubi przebywać w samotności, ale zupełnie odmiennie niż inne rasy, nie potrzebuje zbyt dużego metrażu do zamieszkania. Wystarczy mu nawet ciasne mieszkanie. Znosi, a nawet lubi towarzystwo kotów i psów, może z nimi mieszkać. Spacer na smyczy jest w jego przypadku mile wskazany.
Kot turecki van w zakresie pielęgnacji oczekuje regularnego wyczesywania, obcinania pazurów i sprawdzania uszu. Należy podkreślić, że jego specyficzna budowa włosa sprawia, iż po kąpieli dość szybko wysycha. Z tego też powodu skoro lubi posiedzieć w wodzie, nie powinno się tego zabraniać.