Łupież u kota

Łupież może świadczyć przede wszystko o obecności problemów ze skórą. Występuje przeważnie u kotów, kiedy następuje zbyt intensywne złuszczenie się naskórka. Wyglądem w zasadzie przypomina łupież występujący u człowieka. Też nie jest tak prosty do zwalczenia, ale mimo wszystko jest to możliwe, trzeba tylko wykazać się cierpliwością oraz zastosować odpowiednie preparaty.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Tak naprawdę łupież u kota w niektórych sytuacjach udaje się zwalczyć samodzielnie, czasem zaś wymaga to interwencji lekarza. Przyczyny łupieżu mogą być różne. Czasem powodem są niektóre choroby. Czasem wystarczy tylko zła dieta, aby naskórek zaczął zbyt intensywnie wysychać, a następnie złuszczać się. Dzieje się tak, kiedy na przykład w diecie brakuje kwasów tłuszczowych omega 3. Łupież u tego zwierzaka może również świadczyć o złej karmie, na którą kot ma alergię. Poza tym łupież może być również efektem odwodnienia kota, spowodowanego biegunką i wymiotami.

Chcąc wyleczyć kota z łupieżu, należy przede wszystkim zapewnić kotu dostęp do wody. Pozwoli ona na zachowanie odpowiedniej wilgotności skóry i jej elastyczności. Nie można tu również zapominać o właściwej diecie. Tylko pełnowartościowa pomoże zadbać o jego skórę. Warto też zadbać w takiej sytuacji o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu, w którym przebywa kot, co zapewne przyda się również samemu opiekunowi. Trzeba też regularnie wyczesywać sierść kota, co przyczyni się do uzyskania lepszej jakości skóry. Jeżeli zaś łupież ten jest wynikiem ingerencji pasożytów, bo i tak może być, wówczas zaleca się leczenie farmakologiczne. To lekarz przepisuje odpowiednie preparaty i pod jego okiem i zgodnie z jego wskazówkami, opiekun musi postępować.

Jeżeli opiekun zna bardzo dobrze warunki w jakich wychowuje się kot, a mianowicie wie że powietrze jest odpowiednio wilgotne, kot ma stały dostęp do wody, a karmę ma najwyższej jakości i z szeregiem ważnych witamin, powinien udać się z nim do specjalisty. Wówczas łupież może świadczyć o poważniejszych dolegliwościach. Jeżeli zaś zdaje sobie sprawę z tego, że którąś z ważnych kwestii w zakresie wychowania kota zaprzepaścił, wystarczy że to teraz naprawi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *