Munchkin kot

Kot munchkin jest kotem o specyficznym wyglądzie. Niektóre rasy mają dziwnie krótkie ogony, inne mają nieprzeciętnie długą sierść. Ten osobnik wyróżnia się jednak wyjątkowo krótkimi nogami. Może to niektórych zdziwić, ale kot ten powstał na mocy naturalnie biologicznych krzyżówek.

Munchin Kot - obrazek znaleziony na Wikipedia.org
Munchin Kot – obrazek znaleziony na Wikipedia.org

Koty munchkin są całkiem młodą rasą. Jednak mimo to pierwsze informacje na temat tego kota, pojawiały się już przed II wojną światową. Jego wygląd jest dość oryginalny, dla niektórych zaś dziwny. W każdym bądź razie kot ten ma średniej długości ciało, które sprawia wrażenie dość zaokrąglonego. Zapoznając się z informacjami o danej rasie można doszukać się opinii, iż tak krótkie nogi są głównie wynikiem błędów hodowców. Chodzi tu o przewagę genu odpowiadającego za tę cechę. Nogi tego kota są całkiem proste i normalnie zakończone małymi łapkami. Kot munchkin występuje jako krótkowłosy oraz długowłosy.

Munchkin kot wygląda na bardzo miłego, przyjemnego nie tylko w dotyku. W rzeczywistości, mając tu na uwadze charakter, sprawa przedstawia się nieco inaczej. Kot munchkin lubi pieszczoty, ale i zabawy oraz uganianie się za przynętami. Jest bardzo sprytny i aktywny. Wyróżnia się również niezwykłą inteligencją. Może spokojnie przebywać w obecności dzieci, nie ma problemu z mieszkaniem z innymi zwierzętami. Pomimo, iż kot ten lubi wszędzie wejść, nie zawsze będzie mu to dane z prostej przyczyny – chodzi o zbyt krótkie nogi. Tak więc nie będzie skakał po meblach, ani też wspinał się po wysokich przedmiotach znajdujących się w domu. Na pewno jednak niejednokrotnie będzie stawał na dwóch tylnych łapkach i rozglądał się dookoła niczym surykatka.

Kot munchkin w pielęgnacji nie jest trudnym kotem. Należy wyczesywać jego sierść odpowiednio dobraną szczotką. U krótkowłosych kotów wystarczy raz w tygodniu, u długowłosych kilka razy. Trzeba przycinać mu pazury. Należy też czyścić uszy. Pielęgnacja w zasadzie jest standardowa. Kąpiel w tym przypadku nie jest zabroniona, jednak nie powinno się tego robić zbyt często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *