Neva masquarade

Kot neva masquarade pochodzi z północnej Rosji. Uzyskano tę rasę poprzez skrzyżowanie kota syberyjskiego oraz kota syjamskiego. Tym właśnie sposobem powstała rasa kota o przepięknym wyglądzie, ale i jednocześnie o całkiem miłym charakterze. Czyżby był to kot idealny? To zależy jakie kto lubi. Jednak mimo to ma w sobie to coś, czego z reguły hodowcy poszukują w zwierzętach.

Neva masquarade - źródło obrazka Wikimedia.org
Neva masquarade – źródło obrazka Wikimedia.org

Neva masquarade może ważyć nawet 10 kilogramów, choć w rzeczywistości uważa się go za kota średniej wielkości. Posiada raczej masywną budowę ciała i w dodatku umięśnioną. Jego średniej długości futro sprawia, iż przypomina on kota syberyjskiego. Małe kotki rodzą się w całości białe. Dopiero z czasem ich futro wzbogaca się o ciekawe zabarwienia widoczne na łapkach ogonie i głowie co tworzy efekt maski. Na futro tego wyjątkowego kota składają się aż trzy warstwy, a mianowicie składa się ono z grubego oraz miękkiego podszerstka, warstwy środkowej i do tego jeszcze zewnętrznej. Charakterystycznym elementem budowy dla tego kota są szeroko osadzone oczy w niebieskim kolorze.

Kot neva masquarade jest przede wszystkim kotem niezwykle towarzyskim. Wyróżnia się niebywałą inteligencją. Gotowe są podjąć się wyzwania, jakim jest zabawa z najbardziej męczącymi dziećmi. Mogą przebywać z innymi zwierzętami. Dysponują dość dużym temperamentem. Wykazują się również dużym zaufaniem do swojego opiekuna. To kot, który bez problemu przystosowuje się do przebywania w mieszkaniu, ale potrzebuje sporo ruchu. Jest skoczny, lubi się wspinać, a na to potrzeba miejsca. Kot neva masquarade nadaje się dla wielu ludzi. Trzeba przyznać, że z uwagi na swój wygląd i charakter przyciąga uwagę coraz większej liczby ludzi.

Kot neva masquarade ma zdecydowanie dłuższe futro od niektórych ras, a jednak mimo to jego pielęgnacja nie wymaga szczególnego poświęcenia. Należy czesać go raz w tygodniu. Częściej trzeba to robić w czasie linienia. Jednak trzeba zaznaczyć, że futro tego kota nie ulega kołtunieniu się, co zdecydowanie ułatwia i usprawnia pielęgnację. Przycinanie pazurów i czyszczenie uszu to też czynności, które trwają chwilę, a przy regularnej ich pielęgnacji nie wymaga to zbyt dużego wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *