Ocicat

Kot Ocicat powstał na mocy połączenia kota syjamskiego, abisyńskiego i amerykańskiego krótkowłosego. Hodowcy poprzez takie działania dążyli przede wszystkim do uzyskania kota o specyficznym charakterze i wyglądzie. W ten właśnie sposób kot tej rasy odziedziczył smukłą sylwetkę po kocie syjamskim, specyficzny wygląd po kocie abisyńskim i jednocześnie krzepką budowę ciała po kocie amerykańskim krótkowłosym. Tym sposobem hodowcy osiągnęli swój cel. Prawdopodobnie pierwszy kot tej rasy pojawił się na świecie w 1964 roku. Do Polski trafił dopiero w 1997 roku.

Ocicat - zdjęcie znalezione na Wikipedia.org
Ocicat – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Ocicat ma średniej wielkości budowę ciała. Jest elegancki i umięśniony. Może ważyć od 4 do 8 kilogramów. Jego głowa swym wyglądem przypomina klin. Ma średniej wielkości uszy i duże migdałowe oczy. Sierść jest krótka i przylega do ciała, w dotyku jest delikatna. Kot Ocicat występuje aż w sześciu odmianach kolorystycznych, gdzie należy wymienić brązową, czekoladową, liliową, płową, niebieską oraz cynamonową. Na tułowiu znajdują się ciemniejsze cętki, które stanowią doskonałą dekorację. Na czole znajduje się oznaczenie wyglądem przypominające literę M. Na ogonie znajdują się zaś ciemniejsze pierścienie. Nieco ciemniejsze są również otoczki wokół oczu.

Kot Ocicat ma poniekąd dziki wygląd. Jednak mimo to wyróżnia się bardzo miłym usposobieniem. Należy do kotów bardzo wesołych i kochających zabawę. To kot, który jest bardzo ciekawski. Wyróżnia się dużą inteligencją. Bez problemu nabywa umiejętność wykonywania rozmaitych sztuczek. Jest wierny swojemu opiekunowi, przez co lubi przebywać w jego towarzystwie, a nawet nie odstępuje go ani na krok. Słucha swojego opiekuna, ale zdarza mu się wykazać się dużym uporem. Kotki podchodzą z dystansem do gości, koty zaś nie mają z tym żadnego problemu. Mogą funkcjonować w otoczeniu innych kotów, a nawet psów. Kot Ocicat bardzo szybko przyzwyczaja się do życia w domowych warunkach. Źle znosi rozłąkę z domem, a tym bardziej z rodziną z która mieszka. Kot ten jest doskonałym zwierzakiem dla ludzi, którzy stale przebywają w domu. Może być idealnym zwierzakiem dla rodziny z dziećmi. Na pewno nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać.

Kot Ocicat nie wymaga częstego czesania. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu. Okres linienia jest czasem, w którym należy podawać mu specjalna pastę, która pomoże mu w pozbyciu się połkniętej sierści. Dieta kota powinna być zróżnicowana. Pożywieniem mogą być zarówno pokarmy naturalne jak i gotowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *