Oczy kota

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że oczy kota różnią się od ludzkich i to pod wieloma względami. Niektórzy z nas nawet nie są wstanie sobie wyobrazić jak zbudowane jest kocie oko, a także jak zwierzak ten widzi. Niektórym wydaje się, że tak samo jak człowiek, w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk
Zdjęcie znalezione na Petforums.co.uk

Oko kota jest delikatnie owalne i otoczone twardówką. Z przodu zaś widoczna jest przezroczysta rogówka. Znajdująca się w jego budowie soczewka stanowi zabezpieczenie tęczówki i źrenicy. Twardówka wypełnia przestrzeń za soczewką. Nerw wzrokowy odpowiada za przesył sygnału z oka do mózgu.

Należy podkreślić, że koty nie widzą tak szerokiego pasma barw jakie postrzega człowiek. W rzeczywistości koty widzą podobnie słabo w ciemnościach jak człowiek. Jednak to kot za siatkówką oka ma warstwę specyficznych komórek, które odbija światło wpadające do oka. Dzięki czemu kot zyskuje większa wydajność oczu i tym samym zwiększa się jego pole widzenia. Tak naprawdę dla kotów niewiele światła potrzeba, aby zyskać dobrą widoczność. Człowiek potrzebuje tego światła zdecydowanie więcej. Stąd koty mogą wykazać się aktywnym i skutecznym polowaniem w godzinach nocnych.

Błyszczące kocie oczy w nocy to coś zupełnie normalnego u tego typu zwierząt. Co więcej, efekt ten spowodował, że w starożytnym Egipcie uznano te zwierzęta za święte. Na fotografiach widoczne są jako zielone, co pojawia się na skutek warstwy odblaskowej znajdującej się w oczach kota. Warto również nadmienić, iż u kotów syjamskich na fotografiach oczy są koloru czerwonego. Wynika to przede wszystkim z różnych genetycznie kolorów oczu.

Ciekawostką na pewno będzie tu to, że niekiedy dotyk u kota działa w bardzo podobny sposób jak wzrok, a może nawet poniekąd lepiej. Otóż sam ruch wąsów jest wstanie pobudzić końcówki nerwów, które przekazują zwierzakowi informacje dotyczące tego co dzieje się w otoczeniu, a także prędkości oraz kierunku ruchu oraz drgań powietrza, które znajduje się wokół ofiary i to wszystko ma miejsce nawet, jeżeli kot kompletnie nic nie widzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *